Çocuklarda Gaz Sancısı Belirtileri

Çocuklarda Gaz Sancısı Belirtileri

Gaz, ağrıya yol açabilse de, özellikle yeni doğanlarda ve bebeklerde normal bir durumdur.  Çocuğunuzun basit bebek gazından daha fazlasına sahip olabileceğine dair belirti ve semptomlar arasında genellikle huysuz olmaları, gevşek veya kötü kokulu dışkıları olması, beslenmede zorluk çekmeleri, iyi uyumamaları veya uzun süre ağlamaları yer alır.  

Emzirme ve Gaz Ağrısı

Mamayla beslenen bir bebekte olduğu gibi, emziren anneler, genellikle gazı yalnızca aşırı ise veya başka semptomlarla birlikte ise gerçek bir sorun olarak değerlendirmelidir. Anne sütüyle beslenen bebeğinizin gazı varken diyetinizi çok fazla kısıtlamadan önce, bir hafta kadar tüm süt ve süt ürünlerini diyetinizden çıkarmayı düşünün.

Bu bebeğinizin semptomlarına yardımcı oluyorsa, süt proteini intoleransı olabilir ve beslenmenizden anne sütünüze geçen süt proteinleri bir soruna neden olabilir.

Emziren anneler, gaza neden olduğu bilinen diğer birkaç gıdalardan da kaçınabilir. Çocuğunuzun çok fazla gaza neden olduğu görülen yiyeceklerden geçici olarak kaçınmayı deneyin.

Bebeğiniz, her iki tarafı bitene kadar emzirir ve daha fazla yağlı ve daha az şekerli süt alırsa daha az gaza sahip olacaktır.

Büyük Çocuklarda Gaz

Büyük çocuklarda gaza neden olan altta yatan bir tıbbi duruma olabilir. bu durumun ise göz önünde bulundurularak hareket edilmesi faydalı olacaktır. Büyük çocuklarda gazın en önemli nedeni şişkinlik, ishal ve karın ağrısı gibi ilişkili semptomlardan kaynaklı gelişebilir.  

Anne Sütüne Geçiş  

Anne sütünüz, bebeğinizin doğumundan yaklaşık beş gün sonra yavaş yavaş artmaya başlayacaktır. Bu süre içerisinde göğüsleriniz büyüyebilir, ağırlaşabilir ve şişebilirler.

Anne sütü çeşitli renk ve tonlarda olabilir. Kolostrum tipik olarak sarı veya turuncu olur. Olgun anne sütü kolostrumdan daha incedir ve genellikle beyaz, açık sarı veya mavi renklidir. Geçiş sütü bu iki anne sütünün karışımı olduğundan, bu kıvamların ve renklerin herhangi bir kombinasyonu olabilir. İlk başta daha sarı ve kremsi görünecektir. Ancak günler geçtikçe ve daha olgun süt üretilip karıştırıldıkça, geçiş sütü daha ince, daha beyaz, olgun sütün görünümünü almaya başlayacaktır.

Bebeğiniz için Hksigorta.com’dan Bebek özel sağlık sigortası teklifi alabilirsiniz.

07 Ocak 2021
255 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al