Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Çocuklarda bağışıklık sistemini etkileyen pek çok dış etken vardır. Bunlardan beslenme uyku ve de stres her zaman ön plana çıkmıştır. Çocukların bağışıklık sisteminin zayıf olması demek çocukların daha sık ve hızlı bir şekilde hasta olması demektir. Bu nedenle de ailelere düşen görev çocuklarının bağışıklıklarının düzeltilmesini sağlayan bir tutum içerisinde olması gerekir.

Hijyen Kurallarına Dikkat Etme

Hijyen bağışıklık için en önemli konudur. Çocuğun bulunduğu ortam steril olursa bağışıklıkta o kadar sağlam olacaktır. Ancak steril ortam olması gerekenden fazla olursa bu kez bağışıklık sistemi kendi kendisine zarar vermeye başlar. Örneğin siz evinizi sürekli olarak çamaşır suyu ile temizlerseniz o zaman çocuğun bağışıklık sisteminin gelişmesini de engellemiş olursunuz. Çocuk yaşadığı ortamla birebir temas içerisindedir dolayısıyla kreş ya da okulların ilk dönemlerinde çocukların hasta olmasının nedeni bu şekilde açıklanabilir.

Aşı Olma

Aşılar ciddi anlamda onarıcıdır. Yani aşılar içerdiği mikroorganizlar tarafından bağışıklık sistemini sürekli olarak uyarırlar. Yani hastalık oluşmadan önce oluşabilecek olan hastalığa karşı direnç oluşturur. Ancak belirtmek gerekir ki bağışık direncinin güçlenmesi için aşıların dönemsel aralıklarla tekrar edilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Yeterli ve Sağlıklı Beslenme

Bağışıklık insanın dışarıdan gelen tehlikelere karşı vücudun kendi kendisini koruma altına alınması halidir. Bu nedenle de bebek doğduğu andan itibaren bunu sütten almış olduğu faktörler tarafından savunma mekanizmasına sahip olarak doğarlar. Belli bir süre boyunca bu durumun devam ediyor olması bebeğin de bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelmesine neden olacaktır. Ancak bebek zaman içerisinde düzensiz bir beslenmeye geçecek olursa o zaman bağışıklık sisteminde de bozulmalar meydana gelmeye başlayacaktır. Bebekler ve çocuklar için yeterli ve de sağlıklı beslenme bağışıklık sistemi için önemlidir.

Çocuğunuzu Mikrop Ve Virüslerden Korumak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Ne yazık ki, çocukken hastalanmak iş tanımının sadece bir parçasıdır. Hepimiz bu dünyaya tecrübesiz bir bağışıklık sistemi ile geliyoruz.  Çocuklar yavaş yavaş, devam eden bir dizi mikrop, virüs ve diğer organizmalarla savaşarak bağışıklıklarını hazırlarlar. Bu nedenle birçok çocuk doktoru yılda altı ila sekiz soğuk algınlığı, grip veya kulak enfeksiyonunu normal olarak kabul eder. Ancak çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirecek sağlıklı alışkanlıklar edinebilirsiniz.

14 Temmuz 2021
11 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al