Dişeti Hastalığının 5 Belirtisi ve Nasıl Tedavi Edileceği

Dişeti Hastalığının 5 Belirtisi ve Nasıl Tedavi Edileceği

Dişeti hastalığı Türkiye’de insanların neredeyse yarısını etkiliyor. İşte diş eti hastalığının bazı yaygın belirtileri ve ne yapmanız gerektiği.

Dişeti Hastalığının 5 Belirtisi

  • Fırçalama sırasında veya sonrasında düzenli olarak oluşan diş etlerinin kanaması. 
  • Diş eti renginin bozulması, sağlıklı diş etleri pembe ve sıkıdır, kırmızı kabarık ve hassas değildir.
  • Diş etlerinin çekilmesi veya dişlerden uzaklaşması,
  • Geçmeyen sürekli kötü nefes,
  • Darbe veya başka bir kuvvetin neden olmadığı gevşek dişler,

Diş eti iltihabı aşırı tartar oluşumuna neden olur. Tartar çıkarılmazsa, diş eti dokusunu tahriş edebilen toksinler üretir, bu da diş etlerinin kızarmasına, şişmesine ve kolayca kanamasına neden olur.

Periodontitis , diş eti iltihabından daha ciddidir  ve  diş eti iltihabı tedavi edilmeden bırakıldığında ortaya çıkar. Periodontitis tipik olarak diş eti iltihabı ve durgunluğu ile karakterizedir ve yavaş ilerler.

Dişeti Hastalığına Ne Sebep Olur?

Diş eti hastalığına çoğunlukla kötü ağız hijyeni neden olur ve bu da diş eti iltihabına yol açabilir. Diğer yaygın nedenler diyabet, ilaç kullanımı, sigara kullanımı, kötü beslenme ve genetik yatkınlıktır. Bununla birlikte, çoğu diş eti hastalığı, kolayca tedavi edilebilen ve önlenebilen basit diş eti iltihabı olarak başlar.

Dişeti Hastalığı Nasıl Önlenir?

Diş eti hastalığı, sağlıklı bir ağız rutini sürdürülerek önlenebilir. Her seferinde iki dakika süreyle günde iki kez fırçalama ve günde bir kez diş ipi kullanma. Ayrıca diş hekiminizi rutin bir ağız muayenesi için yılda bir veya iki kez ziyaret ederek ve daha sağlıklı beslenerek diş eti hastalığıyla savaşabilirsiniz.

Dişeti Hastalığını Erken Tedavi Etmek En İyisidir!

Diş eti hastalığı, erken evrelerde en iyi şekilde ele alınır ve başarılı bir tedavi için erken teşhisi hayati hale getirir. Diş eti hastalığı ve diş hekimi  tarafından teşhis edilmelidir.  

Dişlerinizle ilgili bir sorun oluşmadan önce özel sağlık sigortanızı yaptırmış olmanız daha sağlıklı dişler ve gülüşler kazanmanıza yardımcı olacaktır. Hksigorta.com’dan yaptıracağınız Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası ile diş sağlığınızı güvence altına alabilir ve tedavisini yaptırabilirsiniz. Sağlıklı dişler iyi bir bakımla mümkün olur.

23 Eylül 2020
394 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al