Özel Sağlık Sigortası ve Göz tembelliği

Özel Sağlık Sigortası ve Göz tembelliği

Göz tembelliği, yaşamın erken dönemlerinde anormal görme gelişiminin neden olduğu gözde görmenin azalmasıdır. Zayıf, tembel göz genellikle içe veya dışa doğru dolaşır. Göz tembelliği genellikle doğumdan sonra 7 yaşına kadar gelişir. Çocuklarda görme azalmasının da nedenidir. Nadiren göz tembelliği her iki gözü de etkiler.

Erken teşhis ve tedavi, çocuğunuzun görmesiyle ilgili uzun vadeli sorunları önlemeye yardımcı olabilir. Zayıf görüşe sahip göz, genellikle gözlük veya kontakt lens veya yama tedavisi ile düzeltilebilir.

Göz Tembelliğinin Belirtileri

  • İçe veya dışa doğru dolaşan bir göz
  • Birlikte çalışmayan gözler
  • Zayıf derinlik algısı
  • Gözleri kısmak veya kapatmak
  • Baş eğme
  • Görme tarama testlerinin anormal sonuçları

Bebeğinizin yaşamın ilk birkaç haftasından sonra gözünün dolaştığını fark ederseniz, mutlaka doktora götürün. Ailede şaşılık, çocukluk kataraktları veya diğer göz rahatsızlıkları varsa, görme kontrolü özellikle önemlidir. Tüm çocuklar için 3 ile 5 yaşları arasında tam bir göz muayenesi önerilir.

Göz Tembelliğinin Nedenleri Nedir?

Göz tembelliği, yaşamın erken dönemlerinde gözün arkasındaki ince bir doku tabakası ile beyin arasındaki sinir yollarını değiştiren anormal görsel deneyim nedeniyle gelişir. Zayıf göz, daha az görsel sinyal alır. Sonunda, gözlerin birlikte çalışma yeteneği azalır ve beyin, zayıf gözden gelen girdileri bastırır veya görmezden gelir.

Bir çocuğun görüşünü bulanıklaştıran veya gözlerin kaymasına veya dönmesine neden olan herhangi bir şey, göz tembelliği ile sonuçlanabilir.  

Göz Tembelliğinin Nedenleri Nedir?

Göz tembelliğinin en yaygın nedeni, gözleri konumlandıran kaslardaki dengesizliktir. Bu dengesizlik, gözlerin içe veya dışa dönmesine neden olabilir ve birlikte çalışmasını engeller.

Lensin bulanık bir alanı gibi tek gözle ilgili bir sorun, o gözde net görmeyi engelleyebilir. Bebeklik döneminde yoksunluk, kalıcı görme kaybını önlemek için acil tedavi gerektirir.  

Göz tembelliği riskinin artmasıyla ilişkili faktörler şunları içerir:

  • Erken doğum
  • Doğumda küçük boyut
  • Ailede göz tembelliği öyküsü
  • Gelişimsel yetersizlikler

Tedavi edilmeyen tembel göz kalıcı görme kaybına neden olabilir. Bunun için Ankara özel sağlık sigortası teklifi alarak bir an önce göz ve tüm vücut sağlığınız için doktor kontrollerinizi en hızlı ve en kaliteli şekilde yaptırabilirsiniz.

22 Ekim 2020
228 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al