Otomobilde Yağ Kaçakları Muayeneden Geçiyor mu?

Otomobilde Yağ Kaçakları Muayeneden Geçiyor mu?

Bir otomobiliniz varsa onu düzenli aralıklarla muayeneye götürmek zorundasınız ve muayenede karşınıza üç farklı sonuç çıkar. Bunlardan birincisi aracınızın muayeneden geçememesi ikincisi ise aracın muayeneden eksiksiz bir şekilde geçmesi, üçüncüsü ise aracınızın hafif kusurlu sayılarak muayeneden geçmemesidir. Birinci maddede belirttiğimiz aracın muayeneden geçememesinin bir takım nedenleri vardır ki bunlar aracın üzerindeki teknik aksamların bozulmuş ya da ağır hasar görmüş olmasından kaynaklanır. Muayene için gittiğiniz zaman detaylı bir incele yapıldığında aracınızdaki bu sorunlar tespit edilir ve size açık bir şekilde bu durum belirtilerek aktarılır. Size belirtilen hasar ya da eksiklikleri yine belirtilen tarihler içerisinde mutlaka yaptırarak aracınızı tekrar muayeneye götürmeniz gerekiyor. Aksi takdirde aracınız trafikten men edilir ve ceza ödemek zorunda kalırsınız. Bir muayene istasyonu tarafından ağır kusur olarak bilinen durumun mutlaka düzeltilmiş olması gereklidir.  

Peki, bir araçta bahsetmiş olduğumuz kusur ne demektir?

Kusur Nedir?

Kusursuz olmak aracınızda her aksamın eksiksiz ve size zarar vermeyecek şekilde çalışıyor olması demektir. Kusur ise aynı araçta yaşanan çalışmayan aksamlar ya da bozulma ihtimali yüksek olan parçalar demektir. Bunların hafif kusur olarak tanımlanması ise o parçanın bir müddet daha devam edebileceği ya da o hatanın sizin ya da yayaların güvenliğini tehlikeye atmaması demektir. Yani bunu bir örnekle açıklayacak olursak aracınızdaki farlardan bir tanesinin farklı bir açıya bakıyor olması hafif bir kusur olarak tanımlanabilir. Ancak ağır kusur ise aracın iki farının olmaması kırılması şeklinde değerlendirilebilir. Bunların mutlaka değişmiş olması aracınızın muayeneden sorunsuz geçmesine bir etken olacağı gibi aynı zamanda sizin güvenliğinizin de sağlanmasına neden olacaktır. Şimdi gelelim soru başlığımızın açıklanmasına.

Nasıl Yağ Kaçağı Hafif Kusurdur?

Araçlar için yağın önemi büyüktür. Bazı parçaların ve motorun sorunsuz çalışabilmesi için yağa ihtiyacı vardır ve araç modeli yükseldikçe de otomobilde bir takım yağ kaçakları kendisini gösterecektir. Dolayısıyla bu otomobilde de yağ kaçağının oluşmasını sağlar ve önlem alınması gerekiyor. Yağ kaçaklarının tamamı aracın muayeneden geçmemesi için bir neden değildir ancak bazı kaçaklar vardır ki mutlaka müdahale edilmesi gerekir aksi takdirde motorun ömrünü de tehlikeye atar.

07 Nisan 2019
771 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al