En İyi Doğal Öksürük Çözümleri

En İyi Doğal Öksürük Çözümleri

Genel olarak konuşursak, öksürük normal bir durumdur. Sürekli öksürük, alerji, viral enfeksiyon veya bakteriyel enfeksiyon gibi bir dizi durumun semptomu da olabilir. Öksürük, ciğerlerinizle ilgili herhangi bir şeye bağlı değildir. Reflü hastalığı da öksürüğe neden olabilir.

Soğuk algınlığı, alerji ve sinüs enfeksiyonlarına bağlı öksürükleri reçetesiz satılan ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotik gerektirir. Öksürüğü geçirebilmenin ilaç dışında da yolu vardır. Aşağıda bahsedeceğimiz uygulamalar öksürüğe iyi gelecektir.

1. Bal

Bal, boğaz ağrısı için geleneksel bir çaredir. Öksürük kesici içeren ilaçlarından daha etkili bir şekilde öksürüğü giderebilir.

2 çay kaşığı balı bitki çayı veya ılık su ve limonla karıştırarak evde kendi çarenizi oluşturabilirsiniz. Bal yatıştırıcı görevi görürken, limon suyu tıkanıklığa yardımcı olabilir. Balı kaşıkla yiyebilir veya atıştırmak için ekmeğin üzerine sürebilirsiniz.

2. Probiyotikler

Probiyotikler, bir dizi yarar sağlayabilen mikroorganizmalardır. Doğrudan öksürüğü gidermeseler de, gastrointestinal floranızın dengelenmesine yardımcı olurlar. Bu denge, vücudun tamamında bağışıklık sistemi işlevini destekleyebilir.

Probiyotik almanın en doğal yolu, aşağıdakileri içeren gıdalardır:

  • Lahana turşusu
  • Yoğurt
  • Kefir
  • Ekşi hamur

3. Ananas

Ananası hiç duymamış olmanız olabilir. Sadece ananasın sapında ve meyvesinde bulunan bir enzim olan bromelainin, boğazınızdaki mukusu gevşetmenin yanı sıra öksürükleri bastırmaya da yardımcı olabilir.

4. Nane

Nane yaprakları iyileştirici özellikleriyle bilinir. Nanedeki mentol boğazı rahatlatır ve tıkanıklık giderici görevi görerek mukusun parçalanmasına yardımcı olur.

5. Hatmi Otu

Hatmi, yaz aylarında çiçek açan çok yıllık bir bitki olan Althaea officinalis’ten yapılır. Bitkinin yaprakları ve kökleri antik çağlardan beri boğaz ağrılarını tedavi etmek ve öksürükleri bastırmak için kullanılmıştır.

6. Kekik

Kekik kimileri tarafından solunum yolu hastalıkları için kullanılmaktadır.  Yapraklar, öksürük ile ilgili boğaz kaslarını gevşeten ve iltihabı azaltan flavonoidler adı verilen bileşikler içerir.

7. Tuz ve suyla gargara yapın

Tuz ve su öksürmenize neden olan boğazı rahatlatmaya yardımcı olabilir. 6 yaşın altındaki çocuklar gargara yapmakta pekiyi değildir. Bu yaş grubu için başka çareleri denemek en iyisidir.

Gripten korunmak için, Ankara özel sağlık sigortası yaptırabilir ve kışın oluşabilecek hastalıklara karşı güvende olursunuz.

15 Aralık 2020
269 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al