Uzun Süreli Kemoterapide Yan Etkiler Nelerdir?

Uzun Süreli Kemoterapide Yan Etkiler Nelerdir?

Kemoterapi ilaçları, tedaviden aylar veya yıllar sonrasına kadar belirginleşmeyen yan etkilere neden olabilir. Geç yan etkiler kemoterapi ilacına bağlı olarak değişir.

  • Akciğer dokusunda hasar
  • Kalp sorunları
  • Kısırlık
  • Böbrek sorunları
  • Sinir hasarı (periferik nöropati)
  • İkinci bir kanser riski

Kemoterapiye nasıl hazırlanacağınız, alacağınız ilaçlara ve bunların nasıl uygulanacağına bağlıdır.

Kemoterapi alım türleri

Kemoterapinizi damardan alacaksanız, doktorunuz kateter, port veya pompa gibi bir cihaz önerebilir. Kateter veya diğer cihaz, genellikle göğsünüzdeki büyük bir damara cerrahi olarak implante edilir. Kemoterapi ilaçları cihaz üzerinden verilebilir.

Vücudunuzun kemoterapi almaya hazır olduğundan emin olmak için testler uygulayın. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını kontrol etmek için kan testleri ve kalp sağlığını kontrol etmek için kalp testleri vücudunuzun kemoterapiye başlamaya hazır olup olmadığını belirleyebilir.

Doktorunuz bir diş hekiminin enfeksiyon belirtileri için dişlerinizi kontrol etmesini önerebilir. Bazı kemoterapiler vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini azaltabileceğinden, mevcut enfeksiyonları tedavi etmek kemoterapi tedavisi sırasında komplikasyon riskini azaltabilir.

Kemoterapi sırasında ve sonrasında hangi yan etkilerin beklendiğini sorun ve uygun düzenlemeleri yapın. Örneğin, kemoterapi tedaviniz kısırlığa neden olacaksa, sperm veya yumurtalarınızı ileride kullanmak üzere saklama seçeneklerinizi değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Çoğu kemoterapi tedavisi ayakta tedavi kliniğinde verilir, bu da çoğu insanın kemoterapi sırasında çalışmaya ve olağan aktivitelerini yapmaya devam edebildiği anlamına gelir. Doktorunuz size genel olarak kemoterapinin normal aktivitelerinizi ne kadar etkileyeceğini söyleyebilir, ancak tam olarak nasıl hissedeceğinizi tahmin etmek zordur.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tedaviden sonra işten izin almaya veya evinizde yardıma ihtiyacınız olup olmayacağını doktorunuza sorun. İş, çocuk, evcil hayvan veya diğer taahhütleriniz için düzenlemeler yapabilmeniz için kemoterapi tedavilerinizin ayrıntılarını doktorunuza sorun.

Doktorunuza kemoterapiye nasıl hazırlanacağınızı sorun. İlk kemoterapi tedavinize dinlenmiş olarak gelmeniz faydalı olabilir.

Çoğu insan kemoterapi seanslarına gidip gelebilir. Ancak ilaçların uykunuzu getirdiğini veya sürüşü zorlaştıran diğer yan etkilere neden olduğunu fark edebilirsiniz.

Doktorunuz hangi kemoterapi ilaçlarını alacağınızı aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörleri göz önünde bulundurur.

  • Kanser türü
  • Kanser evresi
  • Genel sağlık
  • Önceki kanser tedavileri
12 Temmuz 2021
63 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al