Kızlarda Ergenlik Belirtileri

Kızlarda Ergenlik Belirtileri

Kızların ergenlik ile ilgili kesin bir yaşı yoktur, ancak göz önünde bulundurulması gereken bazı kriterler vardır. Çoğu kız 11 yaş civarında ergenlikle ilgili büyüme atağına girer. 8 yaşından önce ergenliğe girmek, 15–16 yaşına kadar herhangi bir ergenlik değişikliği yaşamamak gibi olağan dışıdır.

Kızlar genellikle ilk adetlerini görmeden bir veya iki yıl önce ergenliğe başlarlar ve bir kızın ilk adet görme yaşı ortalama 12’dir. Kızlar, hızlı boy uzamasının sonunu işaret eden menstrüasyon gerçekleşene kadar yılda 2–3 cm arasında büyüyebilir.

  • Göğüsler gelişmeye başlar.
  • Kasık ve koltuk altı kılları uzamaya başlar.
  • Üreme organları büyür.

Akne, terleme ve vücut kokuları artar. Östrojen ve progesteron gibi değişen hormonlar cildin daha yağlı olmasına veya daha kolay tıkanmasına neden olabilir. Bu, ilk sivilce çıkmalarına, ayrıca artan miktarda terlemeye ve vücut kokusuna yol açabilir.

Değişen hormonlar, kızları bir anda değişen yoğun duygulara yatkın hale getirebilir. Tıpkı hamile olduğunuzda veya adet öncesi olduğunuzda olduğu gibi, bu hormonal değişimler normaldir ve ebeveyn olarak yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Bu yaşta genellikle stresli sosyal baskılar da vardır ve kızınız sizden duygusal sürtüşmeye neden olabilecek gerçek bir bağımsızlık arıyor olabilir.

Ayak büyümesi kızlarda ergenliğin erken belirtilerinden biridir.

İkinci büyüme genellikle kızların adet görmeye başlamasından sonra olur. Bir ila üç cm daha büyüyebilirler, ancak bu genellikle fiziksel büyümelerinin sona erdiğini gösterir.

16 yaşına gelindiğinde, göğüsler büyümeyi durdurabilir ya da birkaç yıl daha hafifçe büyümeye devam edebilir.

Büyümeyi Etkileyebilecek Faktörler

Ergenliği etkileyen tek faktör hormonlar değildir. Aile genetiğinden diyete ve hastalığa kadar her şey ergenliği hızlandırabilir veya geciktirebilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası

Beslenme ve Kilo

Ne yediğimiz, vücudumuzun ne kadar iyi büyüdüğü konusunda rol oynar, bu nedenle çocuğunuz yeterli besin almazsa veya başka bir şekilde yetersiz beslenirse, yaşıtları ile aynı şekilde büyümeyebilir.

Fazla kilolu olmak veya ortalamanın üzerinde vücut yağına sahip olmak, bir kızın daha erken yaşta ergenliğe girmesine neden olabilir. Diğer taraftan, zayıf olmak veya çok az vücut yağına sahip olmak ergenliği geciktirebilir.

13 Eylül 2021
82 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al