Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Sigorta Araç Aldıktan Sonra Ne Zaman Yapılmalı?

Sigorta Araç Aldıktan Sonra Ne Zaman Yapılmalı?

Yeni bir araç aldığınızda noter işlemini gerçekleştirdikten sonra araç üzerinize geçmiş olur ve dolayısıyla o araca ilişkin tüm sorumluluklar size geçer. Bizde bu yazımızda buradan örnekle hareket edip araç aldıktan sonra ne zaman sigorta yaptırmanız gerektiğini sizlere aktaralım istedik.  Yeni aldığınız aracınızla ilgili sorumluluk siz geçtiği için aynı zamanda sigortasını yaptırmak ve periyodik muayenelerini yaptırmakta size düşecektir. Dolayısıyla tüm bu zorunlulukları yerine getirmek zorunda olduğunuzu unutmamanız şart.

İkinci el araç almışsanız üzerinde halen kayıtlı olan bir trafik sigortası vardır. Böyle durumda ise size yeni sigortanızı yaptırmanız için 15 günlük bir süre verilecektir ve bu süre içerisinde mutlaka sigorta işlemini yaptırmanız gerekiyor. Bu 15 gün içerisinde olası bir kaza meydana gelmesi halinde var olan sigorta üzerinden işlem yapılır.

Araç Satışında Sigorta Gerekli mi?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bir otomobil ikinci el ise 15 günlük süreniz vardır ancak yeni yani sıfır bir araç almışsanız bu durumda sigortanızın araç trafiğe çıkmadan önce yapılmış olması gerekiyor. Sıfır bir araç alımında genelde otomobili aldığınız yerde bir sigorta acentesi hizmeti verilmiş olduğundan dolayı size bu noktada kolaylık sağlanarak aracınızın sigorta işlemi başlatılmış oluyor.  Fakat siz farklı seçimlerde yapmak isterseniz bu durumda ek teminatlar yaparak sigorta poliçenize ekstralar ekletebilirsiniz.

Trafik Sigorta Poliçesi Satıştan Sonra Kaç Gün Geçerli?

Bu sorunun yanıtını yukarıda belirtmiştik ancak yine de tekrar edelim aracınızı sattıktan sonra 15 gün boyunca sigortanız ya da yeni bir sigorta yaptırılana kadar 15 gün süreyle sigorta geçerli olmaya devam edecektir. Sigortası olan kişi hemen yeni bir araç alıp sigortasını iptal ettirmiş olsa bile sigorta şirketi bu 15 günlük süreden sorumludur ancak aracı alan ya da satanın sorumluluğu 15 gün boyunca yoktur. Türkiye’de trafik sigortası zorunlu olan bir uygulamadır ve her sürücü bunu çok iyi bilir. Hatta bilinen şey o kadar hassastır ki aracınızın sigortası tamamlanmadan önce yeni sigortalarını yaptırmaya özen gösterirler. Trafik sigortasının zamanında yapılmaması demek olası bir kaza sonrasında başınızın çok fazla ağrıyacağı gibi sonrasında da ödeyeceğiniz cezalar konusunda sizi sıkıntıya sokacaktır.

10 Mayıs 2019
172 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al