Deri Enfeksiyonları

Parazitler, mantarlar veya bakteriler gibi mikroplar cilde nüfuz ettiğinde ve yayıldığında cilt enfeksiyonu oluşur. Bu olduğunda ağrıya, şişmeye, diğer rahatsızlık türlerine ve cilt renginde değişikliklere neden olabilir. Deri enfeksiyonu hafif veya ciddi olabilir.

Deri enfeksiyonları döküntülerden farklıdır. Kızarıklık, şişmiş veya tahriş olmuş bir cilt bölgesidir. Döküntüler bazı deri enfeksiyonlarının semptomları olabilirken, döküntülü bir kişinin mutlaka bir enfeksiyonu olması gerekmez.

Dört tür cilt enfeksiyonu vardır:

  1. Bakteriyel
  2. Viral
  3. Mantar
  4. Parazit

Bazı cilt enfeksiyonları tıbbi tedavi gerektirir. İnsanlar başkalarını reçetesiz satılan çözümler veya ev ilaçları ile yönetebilirler. Yaygın cilt enfeksiyonları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi

Selülit

Bu yaygın bakteriyel deri enfeksiyonu, bakteriler derinin derin katmanlarını ve yakın dokuları enfekte ettiğinde ortaya çıkar. Selülit ciddi komplikasyonlara neden olabilir ve erken tedavi almak önemlidir. Selülit, komplikasyonlara neden olmadan, kişinin normal cilt tonundan farklı bir renkte şişmiş cilt olarak görünür.  Selülit vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir. Tedavi

Siğiller

Siğiller bulaşıcıdır. Kişi, bir siğile doğrudan dokunarak veya siğilin dokunduğu bir şeyle temas ederek onları daraltabilir. Siğiller genellikle derinin kabarık bölgeleri olarak görülür. Özellikle parmaklarda, tırnaklarda ve ellerin sırtlarında cilt hasarının meydana geldiği yerlerde oluşma olasılıkları çok daha yüksektir. Bir dermatolog genellikle siğilleri giderebilir. Tipik 

Uçuk

Herpes simpleks virüsü tip 1 (HSV-1) deri üzerinde bir herpes gladiatorum enfeksiyona neden sorumludur.  Virüs bulaşıcıdır ve kişi, herhangi bir belirti olmasa bile, aktif olduğu her an onu bulaştırabilir. Bazı uçuk vakaları tedavi gerektirmez. Aktif enfeksiyonu olan bir kişi, spor ve seks gibi, başkalarıyla doğrudan temas kurmasını sağlayan faaliyetlerden kaçınmalıdır. Herpes gladiatorum, 7 ila 10 gün süren bir grup lezyon veya kabarcık olarak kendini gösterir. Genellikle bu berrak, sıvı dolu kabarcıkların etrafını bir renk değişikliği parçası çevrelemektedir.

Maya

Mantar kontrolden çıktığında bir maya enfeksiyonu gelişir. Maya enfeksiyonları vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabilir, ancak nemi hapseden bölgelerde daha yaygındır. Vajina, özellikle ağızda da ortaya çıkabilen ve genellikle zayıflamış bir bağışıklık sisteminin bir semptomu olan pamukçuk gibi maya enfeksiyonlarına karşı hassastır.  Bir maya enfeksiyonunun en yaygın semptomları, kızarıklık ve kaşıntıyı içerir. Bazı maya enfeksiyonları kabarcıklara veya püstüllere neden olabilir.

18 Mayıs 2021
227 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al