Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Kasko Sigortası İptali

Kasko Sigortası İptali

Otomobiller teknoloji geliştikçe donanım ve aksam bakımından giderek üst seviyelere ulaşıyor dolayısıyla bu otomobillerin korunması da daha fazla önem kazanıyor. Daha önceki yazılarımızda kasko sigortası ile ilgili pek çok açıklama yapmış ve olumlu yönlerinden bahsetmiştik. Ancak bu yazıda da yine kaskonun faydalarından bahsetmenin yerinde olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü gereksiz yere kasko sigortası iptali yaptırmak olası risklere karşın otomobilinizin de güvende olmayacağı anlamına gelecektir. Kasko sigortasının amacı aracınızın çalınması, yanması, kaza ve diğer doğal afetlere karşı korunmasını sağlayan bir sigorta türü yani aracınızda meydana gelebilecek hasarları kasko sigortası sayesinde ekstra ücret ödemeden karşılayabiliyorsunuz bu da sizin beklenmedik zamanlarda karşılaşacağınız maddi sıkıntının önüne geçmiş oluyor.

Bazı sürücülerin kasko ile trafik sigortasının kapsadığı risklerin birbirinin aynısı olduğunu düşünür ancak bu yanlış bir bilgidir. Trafik sigortası karşı taraf araç ve sürücünün masraflarını karşılar kasko sigortası ise sizin aracınızda meydana gelen hasarları karşılar. Doğal olarak her ikisinin de olduğu bir araç tam koruma kapsamı içerisinde değerlendirilir. İşin yasal boyutuna baktığımız zaman ise trafik sigortası zorunlu olan bir uygulamadır ancak kasko sigortası size bağlıdır. Bu da şu anlamı getirir trafik sigortasını belli şartlar oluşmadığı durumda iptal edemezsiniz. Ancak kasko sigortası sizin isteğinize bağlı olarak iptal edilebilir. Fakat bu iptalin keyfi nedenlerden dolayı olmaması da önemlidir.

Biz HKsigorta olarak aracınıza hem kasko hem de trafik sigortası yaptırmanız konusunda tavsiyede bulunuyoruz.

 Kasko Sigortası Hangi Durumlarda İptal Edilmeli?

Örneğin aracın sahibi herhangi bir nedenden dolayı hayatını kaybetmişse bu durumda kasko sigortası iptal ettirilebilir. Ya da aracınızı sattınız ve yeni bir araç aldınız bu durumda kaskonun iptal ettirilmesi gerekecektir.  İsterseniz bu iki durumu biraz daha kapsamlı ele alalım.

Vefat Durumunda Kasko İptali

Aracın sahibi hayatını kaybetmiş ise bu durumda kasko sigortası iptali istenilebilir. Bu durumda kasko geri ödemeyi mirasçılara devredecektir ve 8 gn içinde kasko sigortasını iptal ettirebilir.

Yeni Bir Araç Alımında Kasko Devir

Kaskolu olan aracınızı sattınız ve yeni bir araç aldınız. Burada yapmanız gereken şey eski aracınızın üzerine olan kaskonuzu yeni araca aktarmak. Bunu yapmak içinde sigorta şirketine bildirim yapmanız yeterli olacaktır. Sigorta firması yeni poliçeyi güncelleyerek kaskonuzu yeni aracınızın üzerine yapacaktır.

07 Mayıs 2019
245 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al