Düşük Sırasında Ne Şekilde Kanama Olur?

Düşük Sırasında Ne Şekilde Kanama Olur?

Vajinal kanama, düşük yapmanın bir belirtisidir. Hafif lekelenme veya kahverengimsi akıntıdan ağır kanamaya ve parlak kırmızı kan veya pıhtılara kadar değişebilir. Kanama birkaç gün sürebilir. Hamileliğin ilk üç ayında hafif kanama da yaygındır, ama kesin bir düşük belirtisi değildir.

Gebelikte kanama yaygındır ve 100 gebeliğin yaklaşık 15-25’sinde görülür.  Gebeliğin 20. haftasında veya daha önce meydana gelen gebelik kayıplarına düşük denir. Kanamanın yanı sıra, düşük yapmanın diğer belirtileri arasında karnınızda kramp ve ağrı, pembe vajinal sıvı, baş dönmesi ve vajinadan doku akıntısı bulunur. Düşük yapma belirtileriniz varsa hemen doktorunuzu aramanız önemlidir.

Düşük kanaması veya hamilelik kaybıyla ortaya çıkan kanama, üreme sürecinin bir parçasıdır. Hamilelik sırasında, bir anne yaklaşık 1,5 litre kan alır. Bu ek kanın bir kısmı, doğum sırasında gerginliği ve beklenen kan kaybını desteklemek için annenin vücuduna yayılır. Bu kazancın bir litresi sadece rahim ve plasentadadır.

Oluşabilecek düşük kanamasının miktarı sağlığınıza, tıbbi geçmişinize ve hamileliğinizin ne kadar uzak olduğuna bağlıdır. Rahîmdeki tüm dokular kalınlaşmış rahim astarı, plasenta dokusu ve fetal doku dışarı atılır.

Kaybedilen dokuların dışarı atılması süreci önemlidir, çünkü geride kalan doku anne için düşük komplikasyonlarına ve ileride doğurganlık sorunlarına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası

Kanama birkaç hafta kadar sürebilir ve şunların yapılması gerekebilir:

  • Bir ila iki hafta cinsel ilişkiden kaçınmak
  • 1–2 hafta boyunca vajinaya tampon gibi bir şey sokmamak
  • Ruh sağlığı desteği alma
  • Hemen tekrar hamile kalmak istemiyorsanız doğum kontrolü

Düşük Risk Faktörleri

Bazı faktörler düşük yapma riskinizi artırabilir. İlk trimesterdeki düşüklerin yaklaşık %50’si bebeğin genlerindeki anormallikler nedeniyle olur. Bu, 35 yaşından büyük annelerde daha sık görülür.

Komplikasyonlar

Nadir durumlarda, hamilelik rahim dışında geliştiği için hamilelik kayıpları olur. Bu ektopik gebelik olarak bilinir. Dış gebelikler potansiyel olarak ciddidir, çünkü iç kanama yaşama riskiniz vardır. Düşükten sonra ortaya çıkabilecek bir başka komplikasyon da, fetal doku veya diğer gebe kalma ürünlerinin düşükten sonra uterusta kalmasıdır. Gebeliğin tüm dokusunun uterustan atılması haftalar alabilir ve bazen doku hala geride kalır.

10 Eylül 2021
11 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al