Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Oranları

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Oranları

Trafik sigortası trafikteki tüm motorlu araçların yaptırmak zorunda olduğu bir güvencedir. Bu güvence ise basamak tarifesi uygulanarak çeşitli primlere ayrılmış ve bir anlamda aracını kazasız kullanan sürücüleri ödüllendirmek amacıyla indirimler düzenlenmiştir. Trafik sigortasında indirim uygulanmasının amacı poliçe dönemlerinde aracın trafikte yaşadığı risk durumunu belirlemektir. Yani kazasız bir sürücüyseniz indirim alırsınız kaz yapıyorsanız o zaman zamlı olarak ödemek durumunda kalırsınız.

Zorunlu trafik sigortası yapıldığında maddi hasar, yaralanma ve can kaybının yaşandığı kazalarda karşı tarafa vermiş olduğunuz zarar karşılanmış olur. Bunun için de aslında trafik sigortası tüm motorlu araçlar için çok önemlidir. Aracın markası, modeli, yaşı, hangi ile kayıt olduğu ve hasarsızlık indirimi poliçenin rakamlarını etkileyen durumlardır. Araç sürücüleri poliçelerini satın alırlarken primlerinde indirim ya da zam olarak yansıyacak olan basamak tarifesine göre bir sonraki poliçe döneminde zamlı ödeme yapabilirler.

İlginizi çekebilir: En uygun trafik sigortası teklifi

İlginizi çekebilir: En uygun kasko teklifi

Trafik sigortasında hasarsızlık indirim oranları 7 basamak şeklindedir. 7. basamak en yüksek indirim oranlarının olduğu yerdir. 1 basamak ise poliçelerinde en yüksek ödeme yapacak araç sahipleridir. Aracını yeni alan biri için de Dördüncü basamaktan kademe uygulanır.

Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Oranları

Trafik sigortasında hasarsızlık oranlarının hesaplaması yapılırken 7 basamaktan söz ettik ve ilk başlayan 1. basamaktan devam eder dedik. Bir sürücü poliçe suresinde ilk yıl içerisinde kaza yapmazsa o zaman %15 oranında hasarsızlık alır. Kazasız ikinci yılında ise 6. basamağa yükselir bu da % 30 oranında indirim demektir. Üçüncü yılında ise 7. basamak olur ve % 45 hasarsızlık indirimi kazanır. 

Kaza yapılması halinde ise sıra ile 3–2 ve 1. basamağa kadar düşer. Beşinci basamakta bulunan sürücüler % 50,6. basamakta %100 7. basamakta ise % 15 oranında prim artışı yaşanmış olur. Aşağıda tablo basamaklara göre belirtilmiştir.

Trafik sigortası her sürücünün mutlaka yaptırması gereken bir uygulama ve bu uygulamayı zorunlu olmasanız bile yaptırmanız gerekir. Araç sürücüleri aslında bunun ne kadar gerekli olduğunu bilir ve özellikle bir kazaya karışmış ve karşı tarafa zarar vermiş olan kişiler trafik sigortasının ne kadar hassasiyet gerektirdiğinin farkına varmışlardır.

05 Şubat 2020
376 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al