DASK İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

DASK İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Ev insanın kendisini güvende hissettiği ve olması gereken en önemli yerdir. Bunun için içinde yaşamış olduğumuz evimizi, binamızı mutlaka doğal afetlere ve beklenmedik durumlara karşı güvene almamız gerekiyor. Türkiye bilindiği üzere bir deprem bölgesi ve her zaman deprem olabilme ihtimali var. Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız Elazığ depremi de buna en büyük örneklerden bir tanesi. Bunun için evinizi, cebinizi ve sevdiklerinizi güvene almak istiyorsanız mutlaka DASK ‘ınızı yaptırmayı ihmal etmemeniz gerekiyor.

Her ne kadar ibretlik durumlar sürekli olarak gözümüzün önünde olsa da insan bazen gevşekliğinden, bazen umursamazlığından bazen de zaman bulamadığı gerekçesiyle DASK sigortasını yaptırmayı ihmal ediyor. Bu da demek oluyor ki olası bir doğal afet neticesinde sizi korumaya alabilecek hiçbir güvenceniz yok.

İlginizi çekebilir: Konut sigortası fiyatları Ankara

DASK Kapsamı Nedir?

DASK poliçe kapsamına göre, sigortalanmış binanın temeli, binaya ait olan bahçe ve duvarlar, binanın kendi duvarları ve binaya ait bağımsız bölümleri ayıran duvarlar sigorta kapsamına girmektedir. Bunların yanı sıra binaya ait merdivenler ve asansörler de sigorta kapsamındadır ve olası bir hasarda masrafları sigorta tarafından karşılanmaktadır.

DASK Sigorta Fiyatı Nasıl Belirlenir?

DASK fiyatları belirlenirken konutun durumu, konumu ve brüt metrekaresi göz önünde bulundurulur. Tüm yapılar için maksimum poliçe miktarı 190 bin lira olarak belirlenir ve binanın deprem bölgesinde olup olmadığı da DASK’ın fiyatını etkileyecek olan faktördür. Binanın yapı tarzı da sigorta fiyatını etkileyen faktörlerden birisidir. Betonarme bir bina ile tam kagir bir binanın ödemesi gereken sigorta miktarı değişiklik göstermektedir. Son olarak, binanın brüt yüz ölçümü sigorta fiyatını etkileyen bir diğer faktördür.

DASK önemli bir güvence ancak her yapı için DASK yapılması mümkün değildir. Bunun için DASK’In kapsamı dışında kalan yapılar ise şu şekildedir.

  • İnşaatı tamamlanmamış ya da mühendislik hizmeti olmadan yapılmış projesiz binalar,
  • Kamu hizmet binaları,
  • Binanın taşıyıcı kolonlarında kalıcı hasar bırakılarak yapılmış düzenlemelerin (örneğin kolon kesmek) olduğu binalar,
  • Malzemeden çalmak gibi projeye uygun olmayan müdahalelerin olduğu binalar,
  • Metruk binalar,
  • Tapusu olmayan ya da özel mülkiyet kullanım alanı olmayan binalar,
  • Köyde, köy yerleşik alanlarına yapılan binalar,
  • İş hanı, iş merkezi gibi ticari amaçlı kullanılan binalar,
30 Ocak 2020
415 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al