Çocuklarda Diş Gıcırdatma

Çocuklarda Diş Gıcırdatma

Uyuyan çocuğunuza baktığınızda, tatlı rüyaların sesini duymak istersiniz: kolay nefes alma ve belki ara sıra iç çekme. Ancak bazı ebeveynler, çocuklarda yaygın olan diş gıcırdatma adı verilen sesleri duyar .

Diş Gıcırdatma Nedir?

Diş gıcırdatma, dişlerin gıcırdatılması veya çenelerin kenetlenmesi için kullanılan tıbbi terimdir. Pek çok çocuk buna sahiptir, ancak çoğu bunu aşıyor. Diş gıcırdatma genellikle derin uyku evrelerinde veya çocuklar stres altındayken olur.

Diş Gıcırdatmanın Nedenleri

Uzmanlar, diş gıcırdatmanın neden meydana geldiğinden emin değildir. Bazı durumlarda, üst ve alt dişler düzgün hizalanmadığı için çocuklar öğütebilir. Diğerleri bunu kulak ağrısı veya diş çıkarma gibi ağrıya yanıt olarak yapar. Çocuklar ağrıyı hafifletmenin bir yolu olarak dişlerini gıcırdatabilirler, tıpkı ağrıyan bir kası ovmak gibi.

Stres, gerginlik veya öfke başka bir nedendir. Örneğin, bir çocuk okuldaki test veya rutin bir değişiklik konusunda endişelenebilir. Ebeveynler ve kardeşlerle tartışmak bile dişleri gıcırdatmaya veya çene sıkmaya neden olabilir.

Hiperaktif olan bazı çocuklarda diş gıcırdatma da vardır. Bazen başka tıbbi sorunları olan  veya belirli ilaçları alan çocuklar diş gıcırdatma geliştirebilir.

Diş Gıcırdatmanın Etkileri

Diş gıcırdatma vakalarının çoğu, herhangi bir kötü etki olmaksızın tespit edilmezken, bazıları baş ağrısına veya kulak ağrısına neden olur. Genellikle, gıcırdayan ses nedeniyle diğer aile üyeleri için daha rahatsız edicidir.

Bazı durumlarda, gece taşlama ve kenetlenme diş minesini aşındırabilir, dişleri kırabilir, sıcaklık hassasiyetini artırabilir ciddi yüz ağrısı ve çene sorunlarına neden olabilir. Öğüten çocukların çoğu, öğütme ve kenetlenmeleri çok olmadıkça problemi yaşamaz.

Diş Gıcırdatmayı Teşhis Etmek

Dişlerini gıcırdatan pek çok çocuk bunun farkında bile değildir, bu yüzden sorunu genellikle kardeşleri veya ebeveynleri belirler.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

İzlenecek bazı işaretler:

  • Çocuğunuz uyurken gıcırdama sesleri
  • Sabah uyandıktan sonra çene veya yüz ağrısı şikayetleri
  • Çiğneme ile ağrı

Çocuğunuzun dişlerini gıcırdattığını düşünüyorsanız, dişlerde yontulmuş mineye ve olağandışı aşınma ve yıpranmaya karşı muayene edecek ve olağandışı hassasiyeti kontrol etmek için diş hekimini ziyaret edin.

Diş Gıcırdatmayı Tedavi Etmek

Çoğu çocuk dış gıcırdatmadan kurtulur, ancak ebeveyn gözlemi ve diş ziyaretlerinin bir kombinasyonu, sorunu çözene kadar kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

30 Ocak 2021
34 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al