Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Araçlarda Yazlık Bakım Nasıl Olmalıdır?

Araçlarda Yazlık Bakım Nasıl Olmalıdır?

Bir otomobil sahibiyseniz yazı ve kışı ayrı düşünmek zorundasınız. Çünkü yazlık bakımlar ve kışlık bakımlar birbirinden farklı olan uygulamalardır ve sizin araç güvenliğiniz için şarttır. Üstelik aracınıza yaptıracağınız düzenli bakım sadece sizin güvenliğiniz için değil aracınızın daha sonrasında ilgisizlikten dolayı açacağı masraflarında önüne geçmiş olacaktır. Günümüzde üretilmiş olan araçlara baktığımız zaman hepsinin geniş bir donanıma sahip olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bir parçada meydana gelen bozulma ya da hasar onarılmadığında ve tamir edilmediğinde zincirleme oluşturarak farklı parçalarında etkilenmesine neden olacaktır. Bu da sizin masraf oluyor diyerek ertelemiş olduğunuz bakım ücretinizin kat ve kat üzerinde bir rakama mal olur. Henüz yeni kıştan çıkmak üzereyiz ve artık araçlarınıza da yazlık bakımlarını yaptırmanızın vakti geldi demektir. Artık kışlık lastikleri aracın üzerinden çıkarma zamanı. İlk olarak bununla başlayabilirsiniz. Çünkü yazın kışlık lastiklerin kullanılıyor olması aracın çok daha fazla yakıt tüketmesine neden olacaktır. Bunun yanı sıra kışlık lastiklerinizin üzerindeki dişler ve kanallar sıcağın etkisiyle bozulacağından dolayı mutlaka değiştirilmesi gerekiyor.

Bir otomobilin bakımları yıl içerisinde iki defa yapılmalıdır. Yukarıda da belirttiğimizi yaza girerken ve kışa girerken. Bunun için yazlık bakımlar aynen kışlık bakımlarda olduğu gibi şu ana kontrollerin mutlaka yapılması gerekiyor. Bakım yaptırmış olmak her parçanın değiştirileceği anlamına gelmeyecektir. Bunun için parçanın bozulması ya da özelliğini kaybetmesi halinde değiştirilir eğer ki sağlam ise o zaman değiştirilmez.

Yazlık Bakımlarda Kontrol Edilecekler

  1. Yağ
  2. Su
  3. Filtreler
  4. Bujiler
  5. Fren mekanizmaları
  6. Silecekler
  7. Akü ve
  8. Lastikler yer almaktadır.
  9. Antifriz-kontrol

Yazlık bakımlarınızı yaptırdıktan sonra aracınıza güvenli bir şekilde binebilirsiniz. Ve sonrasında ihtiyaç halinde tekrar kontrollerin yapılması da sağlanabilir. Tekrar kışa gireceğimiz için ise kışa hazırlık ise şu şekilde olmalıdır.

Otomobilin Kışlık Bakım Hazırlığı

Araçlarda lastikten sonra dikkat edilmesi gereken bir başka durum ise sıvılardır. Aracınızın antifirizinin mutlaka belli bir derecenin üzerinde olması gerekir. Aksi takdirde motora zarar verebilir. Bu da size 100 TL’lik bir masraftan kaçarken binlerce lira harcamak zorunda bırakacaktır. Havaların soğumasıyla birlikte motorun çalışma şekli de otomatik olarak değişecek ve etkilenecektir. Bunun içinde aracınızın motor rölantisinin mutlaka ayarlanması gerekiyor.

03 Nisan 2019
187 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al