Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Baskı balataların bitmesiyle ilgili internet üzerinde doğru olduğu düşünülerek paylaşılan pek çok bilgi mevcut özellikle de vitesi 1’e veya 2’ye takarak hareket etmeye başlayın anlarsınız gibi. Ancak olayı bu şekilde anlayabilmeniz güçtür. Bizde bu makalemizde HKsigorta olarak sürücülerin konuyu daha iyi anlayabilmeleri açısından baskı balatanın kaçırdığı nasıl anlaşılır ve baskının durumu nasıl anlaşılır doğru bilgiler verelim istedik.

Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Debriyajınızın balatasının bittiğinin anlaşılmasını sağlayan bir takım belirtiler vardır bu belirtileri aracına dikkat eden herkes rahatlıkla anlayabilir. Üstelik bu yöntemlerde aracınızın el frenini kaldırıp aracınızı 3’e 5’e takmanızda gerekmez. Günlük olarak aracınızı kullanırken fark edeceğiniz değişiklikler burada ciddi bir yol gösterici olacaktır. Bu belirtilerden en belirgin olanları ise şunlardır.

Aracınızla dur kalk yaptığınız zamanlarda artık aracınız titremeye başlayacaktır. Bu debriyajın tam olarak bittiği anlamına gelmeyecektir.

Aracınızla yokuş çıkarken gaza her ne kadar çok basarsanız basın aracınızdaki hızlanmada azalmaya başlayacaktır. Aracınızın gazına bastığınız zaman devir yükselir ancak hızlanma olmaz. Biz buna aracınız bağırmaya başlayacaktır diyebiliriz.

Debriyajınızın son noktasına geldiğinde ise artık aracınız düz yolda bile gitmemeye başlayacaktır.

Viteslerdeki geçişlerde zorlanma yaşarsınız. Bu da aracınızın yakıtının fazlalaşmasına neden olur.

Debriyajın bittiğini yukarıdaki belirtilerden anlayabilirsiniz. Ancak aracınızı düz yolda ve daha sakin kullanıyorsanız o zaman anlaşılması biraz güç olabilecektir. Yokuş çıkarken zorlanma debriyajın bittiğinin en belirgin göstergesidir. 

Bazı araçlarda ise debriyaj bittiği halde aracın vitesi 1-2-3. vitese geçebilir ve buna rağmen bir anda debriyaj bitebilir. 

Ne Zaman Değiştirmeli

Debriyajın bitmiş olması aracın performansını düşüreceğinden dolayı bir takım sıkıntılara da neden olacaktır. Örneğin istediğiniz şekilde sollama yapamayacaksınız dolayısıyla böyle durumlar yaşamaya başladığınız andan itibaren balatanızı değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Baskı balata değişim fiyatları ise ortalama olarak 200–300 TL aralığındadır işçiliği de eklediğiniz zaman 300–500 arasında fiyat çıkar. Elbette ki aracın modeline ve markasına göre de fiyatta değişiklik olabilir. Bu değişimi bir serviste yaptırdığınızda ise 800–1500 TL arasında değişebilir. Otomatik vitesli araçlarda ise fiyat daha değişik olacaktır.

31 Temmuz 2019
283 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al