Sağlıklı Beslenme İpuçları

Sağlıklı Beslenme İpuçları

Çoğu beslenme alışkanlığı çocukluk döneminde oluşur. Ancak bu, sağlıklı alışkanlıklar edinmek için çok geç olduğu anlamına gelmez. Aşağıda bahsedeceğimiz hususlar sağlıklı beslenmenin ipuçlarını size verecektir.

Kahvaltı Yapın

Araştırmalar, her gün kahvaltı yapmanın, günün ilerleyen saatlerinde açlığı azaltarak kilo vermeye ve kilonun korunmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Gece açlığını sağlıklı bir kahvaltıyla bozduğunuzda, gün içinde sağlıksız seçimlere direnmek daha kolaydır. Sağlıklı beslenmenizi sağlayacak bir güne sahip olmanızı sağlamak için kahvaltıya tam tahıllar, yağsız protein, süt ürünleri veya meyve ve sebzeler gibi en az iki yiyecek grubu ekleyin.

Bol Su İçin

Su, çoğu zaman gözden kaçan çok önemli bir besindir. Vücut ağırlığınızın yüzde altmışı sudan oluşur ve vücudunuzdaki her sistemin düzgün çalışması için ona ihtiyacı vardır. Sıvı ihtiyaçları birkaç faktöre bağlıdır. Bazen susuzluk, açlık olarak yanlış yorumlanabilir. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde acıktığınızda vücudunuzu kontrol edin. Yemekten önce bir bardak su içmek susuzluğu giderebilir ve sizi gereksiz kalori yemekten alıkoyabilir.

Yemeğinizde Ne Olduğunu Bilin

Yalnızca kolayca tanımlayabileceğiniz malzemeleri içeren yiyecekler ve yalnızca birkaç malzemeden oluşan yiyecekler yiyin.  Bu cips, kurabiye ve dondurulmuş yemekler gibi işlenmiş yiyecekleri kesmenize yardımcı olacaktır.

Hksigorta.com’dan Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifinizi Alabilirsiniz. En uygun sigorta hizmeti HKGüvence ile sunulmaktadır.

Restoranlarda Kibarca Seçici Olun

Çoğu restoran, tuz ve yağ yüklü büyük porsiyonlarda hizmet vermektedir. Aşırı yemekten kaçınmak için, yemeğiniz servis edildiğinde bir paket sipariş edin ve yarısını ertesi güne saklayın. Bu şekilde, gerçekten istediğiniz veya ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla yemeye meyilli olmayacaksınız.

Dikkatli Yemek Yeme Pratiği Yapın

Farkındalık, dikkatle şimdiye odaklanmayı içeren bir meditasyon şeklidir.  Dikkatli yeme, yemeğinizi yavaşlatmanıza ve tadını çıkarmanıza olanak tanır, bu da aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olabilir. Yavaş yerken beyninizin artık aç olmadığınızı size bildiren kimyasalları kaydetmesi 20 dakikaya kadar sürer. Yavaşlamak beyninizin ne kadar dolu hissettiğinizi yakalamasına yardımcı olur. Yemeden önce bir dakikanızı ayırın ve yiyeceğiniz yiyeceği vücudunuz için yakıt olarak düşünün. Doldurulmuş değil, tatmin olmuş hissetmek istediğinizi kendinize hatırlatın.

13 Nisan 2021
10 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al