Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Araç Muayenesinden Nasıl Geçilir?

Araç Muayenesinden Nasıl Geçilir?

Türkiye’de araç muayenesi bilindiği üzere TÜVTÜRK tarafından yapılır ve tüm işlemler uluslararası prosedüre göre hazırlanır. Ticari araçlar yılda bir kez ticari olmayan araçlar ise iki yılda bir araç muayenesine girmek zorundadır. Araç muayenesi yapılmasının amacı trafikte seyir halinde olan aracın diğer araçları riske sokmamak için varsa eksikliklerinin tespit edilerek tamamlamasını sağlamaktır. Bunun için araç muayenesinden geçemeyen bir aracın trafiğe çıkması yasaklanmıştır. Araç muayene işleminde kurallar devlet tarafından belirlenmiş ve belli bir standardı vardır. Muayene istasyonuna giden her araç aynı standart kontrollerden geçirilir ve muayene sonucunda ya geçerli onay alır ya da muayene onaylanmaz. Eğer araç muayeneden geçemezse bu durumda ikinci bir hak tanınır ve eksikliklerin tamamlanması için sürücüye gün verilir. Sürücü bugün içerisinde araçtaki eksikliği ya da eksiklikleri tamamlayarak aracı tekrar muayeneye getirmesi gerekir. Eğer bu süre içerisinde araç muayeneye gelmezse o zaman araç trafikten men edilir ve tüm işlemlerin baştan yapılması için randevu günü alınması gerekir. Araç halen muayene yaptırılmamış ve trafikte seyir halindeyken yakalanırsa bu durumda trafikten çekilir ve cezai işlem başlatılır. TÜVTÜRK’ün Türkiye’nin her yerinde şubeleri vardır ve muayeneler bu şubeler aracılığı ile gerçekleştirilir.

 Araç Muayenesinde İstenilen Belgeler

Araç muayenesine gitmeden önce birlikte götürmeniz gereken bir takım belgeler vardır. Bu belgelerden herhangi birinin getirilmemesi durumunda araç muayeneye alınmaz. Belgelerin en başında otomobilin ruhsatı gelir. Tüm vergi borçlarının ve varsa cezalarının ödenip araçla ilgili alacak vereceğinde kalmaması şarttır. Bu işlemleri TÜVTÜRK’e gelmeden yapabilirsiniz. Araç muayenesinde kontrol edilen bir diğer belgede aracın egzoz muayenesinin olup olmadığıdır. Aracın egzoz muayenesi yok ya da bu muayeneden de geçemezse aracın muayenesi yapılmaz. Bunun için öncelikli olarak egzoz emisyon testinden olumlu sonuç alınması gerekir.

Araç muayenesinde istenilen belgelerden birisi de TC kimlik belgesidir. Araç tüplü yani LPG’li ise bu durumda gaz sızdırmazlık raporunun da tamam olması gerekiyor. Bir sürücü eğer ki aracını sorunsuz bir şekilde muayeneden geçirmek istiyorsa mutlaka muayene gününden önce aracına genel bir bakım yaptırması tavsiye edilir. Çünkü muayene sırasında tespit edilecek olan bir sorunla işler daha da uzayabilecektir.

26 Mart 2019
158 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al