Çiçek Hastalığı ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Çiçek Hastalığı ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Çiçek hastalığı, insanları binlerce yıldır etkileyen bulaşıcı, şekilsiz ve çoğu zaman ölümcül bir hastalıktır. Doğal olarak ortaya çıkan çiçek hastalığı, eşi görülmemiş bir küresel aşılama kampanyasının sonucu olarak 1980 yılında dünya çapında ortadan kalktı.

Çiçek hastalığı virüsü örnekleri araştırma amacıyla saklandı. Ve sentetik biyolojideki gelişmeler, yayınlanmış amino asit dizilerinden çiçek hastalığı yaratmayı mümkün kılmıştır. Bu, çiçek hastalığının bir gün biyolojik bir savaş ajanı olarak kullanılabileceği endişelerine yol açtı.

Çiçek hastalığının tedavisi yoktur. Bir aşı, çiçek hastalığını önleyebilir.

Çiçek Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Çiçek hastalığının ilk belirtileri genellikle enfekte olduktan 10 ila 14 gün sonra ortaya çıkar. Yedi ila 17 günlük kuluçka döneminde sağlıklı görünür ve sağlıklı hissedersiniz ve başkalarına bulaşamazsınız.

Kuluçka dönemini takiben, ani bir grip benzeri belirti ve semptomlar ortaya çıkar. Bunlar şunları içerir:

  • Ateş
  • Genel rahatsızlık
  • Baş ağrısı
  • Ciddi yorgunluk
  • Şiddetli sırt ağrısı
  • Kusma, muhtemelen

Birkaç gün sonra önce yüzünüzde, ellerinizde ve kollarınızda daha sonra gövdenizde, kırmızı lekeler belirir. Bir veya iki gün içinde, bu lezyonların çoğu berrak sıvıyla dolu küçük kabarcıklara dönüşür ve daha sonra iltihaba dönüşür. Kabuklar sekiz ila dokuz gün sonra oluşmaya başlar ve sonunda derin, çukurlu izler bırakarak düşer. Lezyonlar burun ve ağız mukozasında da gelişir ve hızla açılan yaralara dönüşür.

Hksigorta.com’dan Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teklifinizi alabilirsiniz.

Çiçek Hastalığının Nedenleri

Çiçek hastalığı, variola virüsü enfeksiyonundan kaynaklanır. Virüs şu durumlarda bulaşabilir:

Virüsün doğrudan bulaşması, oldukça uzun süreli yüz yüze temas gerektirir. Virüs, enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda kaçan damlacıklar yoluyla hava yoluyla bulaşabilir.

Nadir durumlarda, havadaki virüs havalandırma sistemi yoluyla daha uzağa yayılabilir ve diğer odalardaki veya diğer katlardaki insanlara bulaşabilir.

Çiçek hastalığı, kontamine giysiler ve yatak örtüleriyle temas yoluyla da yayılabilir, ancak bu kaynaklardan enfeksiyon riski daha az yaygındır.

Çiçek hastalığına yakalanan çoğu insan hayatta kalır. Şiddetli formlar en çok hamile kadınları ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişileri etkiler. Çiçek hastalığından iyileşen kişilerde genellikle özellikle yüz, kollar ve bacaklarda ciddi yara izleri olur.

04 Mart 2021
46 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al