Alerji Cilt Testleri Nasıl Yapılır?

Alerji Cilt Testleri Nasıl Yapılır?

Alerji cilt testleri sırasında, cildiniz alerjiye neden olduğundan şüphelenilen maddelere (alerjenlere) maruz kalır ve ardından alerjik reaksiyon belirtileri açısından kontrol edilir.

Alerji testleri, tıbbi geçmişinizle birlikte dokunduğunuz, soluduğunuz veya yediğiniz belirli bir maddenin semptomlara neden olup olmadığını ortaya çıkaracaktır.

Alerji Testleri Neden Yapılır?

Alerji testlerinden elde edilen bilgiler, doktorunuzun alerjenden korunmanız ve uzak durmanız için tavsiyeler, ilaçlar veya alerji aşıları içeren bir alerji tedavi planı geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Alerji cilt testleri, aşağıdakiler dahil alerjik durumların teşhisine yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılmaktadır:

  • Saman nezlesi (alerjik rinit)
  • Alerjik astım
  • Dermatit (egzama)
  • Yiyecek alerjisi
  • Penisilin alerjisi
  • Arı zehirlenmeleri

Cilt testleri, bebekler de dahil olmak üzere her yaştan çocuklar ve yetişkinler için güvenlidir. Ancak bazı durumlarda cilt testleri önerilmez. Aşağıdaki durumlarda doktorunuz cilt testine karşı tavsiyede bulunabilir:

Şimdiye kadar ciddi bir alerjik reaksiyon geçirdiniz mi?

Bazı maddelere karşı o kadar hassas olabilirsiniz ki cilt testlerinde kullanılan çok küçük miktarlar bile hayati tehlike oluşturan bir reaksiyonu tetikleyebilir.

Test sonuçlarını etkileyebilecek ilaçlar

Bunlara antihistaminikler, birçok antidepresan ve bazı mide ekşimesi ilaçları dahildir. Doktorunuz, bir deri testine hazırlık aşamasında bu ilaçları kesip kesmemeniz gerektiği konusunda size bilgi verecektir. Bunun için kafanıza göre kullanmış olduğunuz ilaçları kesmeniz gerekmez.

Bazı Cilt Hastalıklarına Dikkat

Şiddetli egzama veya sedef hastalığı kollarınızdaki ve sırtınızdaki geniş cilt bölgelerini etkiliyorsa, normal test bölgeleri, etkili bir test yapmak için yeterince açık olmayabilir.  Bazı cilt rahatsızlıkları sonucun tam olarak çıkmasını engelleyebilir.

Kan testleri, cilt testi yaptırmaması gereken kişiler için faydalı olabilir. Penisilin alerjisi için kan testleri kullanılmaz.

Genel olarak, alerji cilt testleri polen, evcil hayvan tüyü ve toz akarları gibi havadaki maddelere karşı alerjileri teşhis etmek için güvenilirdir. Deri testi, gıda alerjilerinin teşhisine yardımcı olabilir. Ancak gıda alerjileri karmaşık olabileceğinden ek testlere veya ihtiyaç duyulabilir.

Alerji testleri basit ancak etkili sonuçları ortaya koyar. Bunun için alerjik rahatsızlığınız varsa mutlaka alerji testi yaptırmanız tavsiye edilir.

Hksigorta.com üzerinden Ankara Özel Sağlık Sigortası yaptırarak alerji testinizi ücretsiz olarak özel hastanede yaptırabilirsiniz.

07 Haziran 2021
89 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al