Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hakkında Bilinmeyenler

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hakkında Bilinmeyenler

Tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında merak ettikleriniz bu makalemiz içerisinde ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır. Öncelikli olarak belirtmek istediğimiz konu ise tamamlayıcı sağlık sigortasının ne demek olduğunu tanımlamak.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK’sı olan kişilerin SGK ile anlaşmalı olan hastanelerde muayene, teşhis, tedavi ve ameliyat olmasını sağlayan bir sigorta türüdür. Sigortalı olan bir kişi anlaşmalı bir özel hastaneye gitmesi durumunda hiçbir fark ödemeden muayenelerini gerçekleştirebilirler. Tamamlayıcı sağlık sigortasında eğer ki poliçeniz ayakta sağlık sigortasını kapsıyorsa bu durumda yılda 8-11 kez ayakta tedavi olabilirsiniz. Yatarak tedavide ise limit sınırsız olarak belirlenmiştir.

Günümüz şartlarında her ne kadar devlet hastaneleri de konfora kavuşuyor olsa da sürekli olarak artan nüfus sayesinde insanlar bekledikleri bu konfora halen kavuşamazlar. Dolayısıyla bu durumda da özel hastanelere olan talepler sürekli olarak artmaktadır. Bazı hastanelerin muayene fark ücretini % 200 oranında alması ise tamamlayıcı sağlık sigortasını ciddi anlamda düşündürmüştür.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl İşler?

Tamamlayıcı sağlık sigortasında sürecin nasıl işlediğini daha kolay anlayabilmek için bunu bir örnekle yanıtlayalım: Sabah kalktınız ve midenizde çok ciddi bir ağrı var ve bu ağrı sizi hastaneye gitmeye zorluyor. Sizde evinize en yakın SGK ile anlaşmalı olan bir özel hastaneye gittiniz. Eğer ki tamamlayıcı sağlık sigortanız varsa o zaman özel hastanelerde sıra beklemenize gerek kalmıyor. Muayene ücretinin A sınıfı SGK anlaşmalı olan hastanelerde tamamlayıcı sağlık sigortanız halinde 15 TL gibi bir rakam ödeyerek tedavinizi gerçekleştiriyorsunuz. Ancak Tamamlayıcı sağlık sigortanız yoksa bu durumda 90–150 TL arasında bir fark ödemeniz gerekiyor. Üstelik sadece bununla kalmıyorsunuz eğer ki doktorunuz sizden kan, idrar, röntgen, EKG ve benzer testler istediğinde bunlar içinde ayrıca para ödemeniz gerekiyor.

Bunların ücretlerinin de aşağı yukarı 300–600 arasında değiştiğini düşünürsek bir özel hastaneye gitmek size ciddi paraya mal olacaktır. Bu rakamları gördüğünüzde de tamamlayıcı sağlık sigortanız olmadığı için zaten ikinci kez özel hastaneye gitmek istemiyorsunuz.  Tamamlayıcı sağlık sigortanız olduğunda tedaviden tutunda ameliyata varıncaya kadar hiçbir ödeme yapmıyorsunuz.

04 Haziran 2019
204 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al