Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Cam Açmak mı, Yoksa Klima Kullanmak mı?

Cam Açmak mı, Yoksa Klima Kullanmak mı?

Yaz geldi çattı, artık otomobillerde sıcak havaları daha fazla hissetmeye başladık. Dolayısıyla bir otomobil sürücüsü için sıcak havalar sıkıntı verici bir durum ve sürekli olarak araç sürmek zorundaysanız o zaman acaba camı mı açmam lazım ya da klima mı çalıştırmalıyım? Bunlardan hangisi benim için yakıt tasarrufu bakımından daha avantajlı diye düşündüğünüzü biliyoruz. Bu her sürücü için değişken bir cevap gibi olsa da aslında teknik açıdan bakıldığında sorunun yanıtı açıktır.

Bizim yanıtımız bu konuda tektir. Eğer ki aracınızı hızlıysa ve siz camı açmışsanız o zaman otomobiliniz çekiş için daha fazla güç harcayacak ve bu da otomobilin daha fazla yakmasına neden olacaktır. Üstelik bu durumda dışarıdan gelen rüzgar sesi sizi bir müddet sonrasında rahatsız edecek ve konforsuz bir seyahat geçirmek zorunda kalacaksınız. Eğer ki gideceğiniz mesafe kısaysa ya da trafiği olan bir yolda yavaş yavaş ilerlemek zorunda kalıyorsanız o zaman camı açmak daha sıkıntı verecektir.  Bunun için yakıt tasarrufu sağlamak istiyorsanız hız ve yavaş gitme hususuna dikkat etmeniz gerekiyor.

İşin diğer bir boyutunda ise aracınızda sevdiğiniz bir müziği dinlerken olabilir. Yani camı açıp gelen rüzgarı içinizde hissediyor olmanın verdiği duygu başkadır. Bu sizde bir keyifse o zaman aracın az ya da çok yakmasını düşünmeden bunu yapabilirsiniz. Buraya kadar hiçbir sorun yok. Fakat aracınızın içine giren havanın içeride ekstra bir direnç oluşturacağını unutmamalısınız ve siz hızlı bir şekilde gidiyorsanız rüzgar ters yönde eseceğinden dolayı ortaya bir tepki kuvveti çıkacaktır.

Gelelim Klima İle Seyahate

Klimalar gücünü motordan alır ve motordan alınan güç ise aracın ekstra güç sarf etmesinin önüne geçer dolayısıyla uzun yolda klimanızı çalıştırdığınız zaman düşündüğünüzün tam aksine daha faza yakıt tasarrufu sağlamış olursunuz. Yani klimayı uzun yolda açmak camı açmaktan daha mantıklıdır. Otomobillerde klima kullanımı önemlidir ve bahsettiğimiz gibi uzun yolda klima her zaman tasarruf sağlar ancak bunun bir de sizin sürüşünüzle alakalı olduğunu unutmamanız gerekiyor. Yani 80 Km hızla giderseniz sorun yok ancak 120 km hızla giderseniz aracınız zaten daha fazla yakmaya başlayacaktır.

27 Mayıs 2019
234 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al