Epidural Anestezi Riskli Midir?

Epidural Anestezi Riskli Midir?

Epidural anestezi omurgaya bir iğne ile giriliyor, omuriliğin çok yakınında çalışılıyor. Bu yüzden her türlü riski olabilir. Böyle vakalar duyduğum gibi şehir efsaneleri de var. Peki epidural anestezinin bir riski var mıdır?

Bugün gelinen yöntemlerle ve bugün gelinen teknoloji ile böyle bir risk yok denecek kadar az. Hatta hiç yok gibi bir şey çünkü zaten burada omuriliğin yüzdüğü sıvının içerisine girilmiyor, yani dıştaki iki tane zar arasında kalınıyor. Dolayısıyla böyle bir risk günümüzde pek var diyemeyiz.

Epidural Anesteziyi Her Uzman yapabilir mi?

Yani bugün yetişen anestezi uzmanlarının büyük bir çoğunluğu bunu bilerek çıkıyorlar dolayısıyla da her anestezi uzmanının bunu rahatlıkla yapabileceği biliniyor, çünkü neticede bu da bir anestezi yöntemi ve günümüzde çok kullanılan bir yöntem.

Birinci doğum sezeryanle olduktan sonra ikinci doğum normal yapılabilir mi?

Yapılabilir, ama tam teşekküllü bir yerde yapılması lazım. Çünkü riskleri var bir kez sezaryen olduktan sonra rahmin o bölgesinde yani bebeğin çıkması için kesilen bölge inceliyor. Bu nedenle doğum ağrılarına rahmin diğer bölgeleri için dayanması pek mümkün değil. Böyle olunca da tabi o bölgede bizim rüptür dediğimiz bir ayrılma ve kanama riski oluyor. Dolayısıyla tam teşekküllü bir hastanede yapılması lazım yani kan bankasının olduğu kan verilebilecek anında ameliyata girilebilecek bir yerde olması lazım dolayısıyla o yüzden tabi çoğunlukla kadın doğumcularda hastalarda böyle bir risk almak istemezler.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Normal doğumun riskleri?

Bu riskleri ikiye ayırmak lazım esasında anne ile ilgili riskler ve bebek ile ilgili riskler şimdi bebekle ilgili en büyük risk normal doğum sırasında bebeğin herhangi bir şekilde sıkıntıya girip yani bizim fetal distres dediğimiz bebeğin bir şekilde içeride strese girmesi ve bu doğum eylemini tolere edememesidir, yani bu doğum eylemini götürememesidir ki böyle bir durumda geçmişte işte forsebs vakum gibi bebeği dışarı çıkarmak için bazı yöntemler kullanılırdı şimdi hemen hemen bunlar terk edildi, çünkü sezaryen çok daha hızlı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor bir de anne açısından riskler var anne açısından ne gibi riskler olabilir bizim açımızdan en önemli risk kanama ve enfeksiyondur.

Yani normal doğumda en çok karşımıza çıkabilecek şey bu iki riski sayabiliriz. Oradan hareketle sezaryenin risklerine bakarsak onlarda hemen hemen aynı diyebiliriz.  Sezaryende da aynı riskler vardır, çünkü sezaryeni normal doğumdan farklı şu kategoriye koymamız lazım. Normal doğum adı üstünde normal doğumdur. Yani binlerce yıldır on binlerce yıldız insanların doğal olarak yaptıkları bir eylemdir. Sezaryen ise bir operasyondur tabii ki günümüzde gelinen noktada sezaryenin riskleri nerdeyse normal doğumun risklerine yaklaşmış durumda ama yine de tabi baktığınız zaman bir tanesi ameliyat bir tanesi doğal bir eylem.

22 Kasım 2020
285 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al