İyotlu Tuz Sağlıklı mıdır?

İyotlu Tuz Sağlıklı mıdır?

İyot, başta tiroide hormonları olmak üzere vücuttaki bir dizi önemli süreci etkileyen temel bir mikro besindir. İyot için hazır birçok besin kaynağı olmasına rağmen, dünya çapında yaklaşık 2 milyon insan iyot eksikliğinden muzdariptir. Araştırmalar, iyotlu tuzun bu sayıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürdü. Bununla birlikte, bu tuzu diyete dahil etmek söz konusu olduğunda hala büyük bir kafa karışıklığı var. İyotlu tuzla ilgili en yaygın sorulardan bazılarına ve size nasıl yardımcı olabileceğine bir göz atalım.

İyotlu Tuz Nedir?

İyotlu tuz, çok az miktarda iyot tuzu içeren normal sofra tuzudur. Normal tuzun potasyum iyodat ile püskürtülmesiyle hazırlanır. Bu uygulama 1920’lerde birçok ülkede iyot eksikliği ve guatr vakalarıyla mücadele etmek için başladı.

İyotlu Tuz Neden Kullanılır?

İyotlu tuzun mutfaklarda ve restoranlarda bu kadar yaygın hale gelmesinin başlıca nedeni, iyot eksikliğini önlemeye yardımcı olabilmesidir. İyot eksikliği genellikle, vücut daha fazla iyot almaya çalışırken ortaya çıkan boyundaki tiroid bezinin büyümesi olan guatr ile karakterizedir. Bu eksikliğin belirtileri oldukça ciddidir, çünkü hem anne karnında hem de bebekken doğru beyin gelişimi için tiroksin gereklidir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

İyot, toprakta doğal olarak bulunur ve vücut tarafından üretilemez. Bu nedenle yediğimiz besinlerden gerekli miktarda iyot almalıyız. Yaygın iyot kaynaklarından bazıları, bir zamanlar su altında olan karada yetiştirilen deniz ürünleri ve diğer gıda kaynaklarını içerir. Ancak kısıtlama, mineral içeriği büyük ölçüde ekildikleri toprağa bağlı olduğundan, bu gıda kaynaklarının iyot açısından zengin olmayı garanti edememesidir. Bu endişeyi gidermek için birçok ülke tuz iyonizasyon programları uygulamıştır. Ayrıca tuz, çoğu yemekte evrensel bir bileşendir ve tuzu az miktarda eklemek günlük iyot ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

İyotlu Tuz ve Deniz Tuzu Arasındaki Fark Nedir?

İyotlu veya sofra tuzu ile deniz tuzu arasındaki temel farklar tadı, dokusu ve işlenmesidir. İyotlu tuz, yeraltı yataklarından elde edilir ve topaklanmayı önlemek için sayısız işlemden geçer. Ayrıca, sağlıklı bir tiroid fonksiyonuna yardımcı olan iyot ile güçlendirilmiştir. Deniz tuzu, okyanus veya deniz suyu buharlaştığında üretilir. Minimum işlemden geçer ve bu nedenle minerallerini korur. Kaba bir dokuya sahiptir.

22 Kasım 2021
100 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al