Buz Üzerinde Güvenli Sürüş İçin Tavsiyeler

Buz Üzerinde Güvenli Sürüş İçin Tavsiyeler

Sıfırın altındaki sıcaklıklar potansiyel olarak tehlikeli koşullara yol açtığından, kış sürücüler için zorlu bir dönemdir. Buz ve dolu, dikkat edilmesi gereken ana tehlikelerden ikisidir. Yeterince hazırlık yapmak ve uygun şekilde araç kullanmak, güvende kalmanıza yardımcı olacaktır.

Buz Üzerinde Sürüşe Nasıl Hazırlanılır?

  • Öncelikle yolculuğunuzun gerçekten gerekli olup olmadığını düşünün.
  • Buzlu yollarda lastik tutuşu büyük ölçüde azalır ve fren mesafesi çok daha uzundur.
  • Kar yağışı muhtemel görünüyorsa, bir çift zincir bulundurun.
  • Yola çıkmadan önce arabanın camlarının ve aynalarının tamamen temiz olduğundan emin olun.

Buzlu yollarda nasıl sürülür?

Buzlu yollarda sürüş için öngörü ve akıcılık çok önemlidir. Olası tehlikeler için ileriye bakın. Tabii ki buz parçaları da dahil. Hızınızı oldukça düşük tutun. Patinaj riskini azaltmak için olabildiğince yumuşak bir şekilde hızlanın, fren yapın, yönlendirin ve vites değiştirin. Sıkıştırılmış buz üzerinde tutmaya yardımcı olmak için daha yüksek bir vites daha uygun olabilir. Bu, motor gücü dağıtımını yönetmeye yardımcı olarak çekişi bulmayı kolaylaştırır. Manuel ise, arabanın durmasını önlemek için debriyajı biraz kaydırmanız gerekebilir.

İlginizi Çekebilir: Trafik Sigortası Teklifi Ankara

Buzlu zeminde fren mesafesi nedir?

Kuru bir yola kıyasla buzda frenleme mesafeleri on kat artabilir. Bu nedenle önünüzdeki araba ile sizin aranızda önerilen normal aralığın 10 katına kadar boşluk bırakmalısınız. Soğuk koşullarda lastiklerin daha az etkili yol tutuşunu unutmayın. Bu nedenle, sıcaklık sıfırın üzerinde olsa ve yolda buz olmasa bile, ekstra özen göstermelisiniz. Kış lastikleri daha fazla yol tutuşu sağlar ve buzlu koşullarda performansı önemli ölçüde artırabilir.

Buz Üzerinde Kayma Nasıl Düzeltilir

  • Bir kızakla karşılaşırsanız, yavaşça içine doğru sürün. Örneğin, aracın arkası sağa kayıyorsa, sağa dönün. Ellerinizi direksiyon simidinden çekmeyin veya sert fren yapmayın.
  • Dolu esnasında araç sürerken aşağıdaki ipuçlarına dikkate alabilirsiniz:
  • Aracın içinde kalın. Dolu, yüksek hızlarda düşer ve yaralanmaya neden olabilir.
  • Dolu şiddetliyse, sürmeyi bırakın. Dolunun ön camı veya herhangi bir pencereyi kırmaması için aracı güvenli bir yere çekin. Mümkünse bir üst geçidin altında durun veya trafik şeritlerinden çıkın.
  • Sürüş esnasında arabanızı açılı tutun, çünkü ön camlar, ileriye doğru sürüş ve savrulma nesnelerine dayanacak şekilde güçlendirilmiştir. Yan camlar ve arka camlar kırılmaya karşı çok daha hassastır.
11 Şubat 2021
192 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al