Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Kefil Olan Kredi Çekebilir mi?

Kefil Olan Kredi Çekebilir mi?

Bankalardan bahsedildiği zaman herkesin aklına ilk gelen kefil oluyor. Bu terim bizi öyle korkutmuş ki zamanında bunun yüzünden çok ocakların dağıldığı da biliniyor. Devlet kefilin mantık olarak tanımlanmasındaki amaç ise borçlu olan kişinin borcunu ödememesi halinde kapısı çalınacak olan ilk insan.  Dolayısıyla borcunu ödemeyen birisinin yerine o borcu kapatacak olan kişi. İşte korkutan gerçekte elbette ki burada başlıyor.

Birisine kefil olduğunuz zaman direk olarak kanunu sorumluluklarınız ortaya çıkacaktır. Bir insana kefil denilebilmesi için ise geçerli olan bir sözleşmenin olması ve borcun miktarının da belirlenmiş olması şarttır.  Bunun dışında yapılan tüm kefil işlemlerinin de yasal bir tutanağı yoktur.

Kefalet Nedir?

Kefalet; adi, müşterek borçlu ve müteselsil kefalet olarak sözleşmeye bağlanabilmektedir. Kefalet süreli veya süresiz olarak sözleşmelerde düzenlenebilmektedir.

Adi Kefil

Bir bankadan kredi çekildiği zaman borç ödenmezse banka öncelikli olarak borcun sahibinden bunun tahsilinin yapılmasını ister ancak asıl borçlu takip altına alındıktan sonra herhangi bir sonuç çıkmaz ise bu kez de adi kefil üzerinden talep hakkında bulunur.   

Türkiye’de yapılan kredi sözleşmelerinde genelde müteselsil kefalet yapılır. Bunun içinde kefil olan kişileri büyük sorumluluklar bekler.  Yani bir banka eğer ki isterse borcun asıl sahibinin yerine kefilden paranın ödenmesini isteyebilir. Kanun bu konuda serbest bırakmıştır.  

HKsigorta.com’da hayat sigortası ve özel sağlık sigortası teklifinizi hemen alın.

Kefalet Kredi Çekmeye Engel mi?

Kefil olunan bir kredi için olası bir kredi ödeyememe durumunda, kefil kişi de borcu ödeyemezse, şartları sağladığı taktirde ödeyemediği borcu kredilendirebilmektedir. Özellikle memur veya sabit maaşlı kişiler için maaşları üzerinden bu kredilenmeyi banka zaten otomatik olarak çoğunlukla yapmaktadır.

Önemli bir ayrıntı hakkında bilgi verelim. Kefil olduğunuz kişi borcunu ödemezse o zaman kefil olan kişinin de kredi notunda düşme olur. Dolayısıyla yapacağınız kredi çekimlerinizi de bu durum önemli derece de etkileyecektir.

Kredi çekmek istediğiniz zaman ise bankanız sizde hayat sigortası yapmanızı zorunlu tutacaktır. Araç kredilerinde ise kasko zorunlu tutulacaktır. Hksigorta.com’dan hayat sigortası teklifinizi alabilirsiniz. Hayat sigortası olası risklere karşı sevdiklerinizi koruyacaktır.

19 Kasım 2019
124 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al