Anne Sütü Nedir?

Anne sütü, annenin göğüsleri tarafından yapılan sıvı besin kaynağıdır. Bir kadının vücudu bunu hamileliğe ve bir bebeğin memede emmesine tepki olarak oluşturur. Hamile kalmamış kadınlar da hormonlar, ilaçlar ve pompalama gibi uyarılarla emzirebilirler.

Anne sütü çocuğa tam beslenmenin yanı sıra enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı koruma sağlar. Emzirmek, annelere ve çocuklara çeşitli şekillerde fayda sağlar ve sağlık yararlarının çoğu, emzirme bittikten çok sonra da devam eder.

Anne Sütü Neden Yapılır?

Anne sütü bileşim karmaşıktır. Protein, yağ, karbonhidratlar, vitaminler, mineraller, diğer besinler, enzimler ve hormonlar dahil 200’den fazla farklı maddeden oluşur.

Anne sütü, her beslenme sırasında, bir beslemeden diğerine gün boyunca ve zamanla büyüyen bir çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak için değişir. Örneğin, bebeğinizin bir enfeksiyonu varsa, anne sütünüz hastalıkla savaşmaya yardımcı olmak için bağışıklık hücreleri sağlayabilir.

Anne Sütü Ne Zaman Üretilir?

Anne sütü üretimi hamilelik sırasında başlar. Bebeğiniz doğduğunda, ilk veya iki gün az miktarda süt gelebilir, fakat yeni doğan bebek için fazlasıyla yeterlidir.

Doğumdan sonraki üçüncü gün anne sütü üretimi artar. Anne sütünüz geldiğinde, göğüslerinizin dolmaya başladığını hissetmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Anne Sütü Aşamaları

Bebek doğduktan sonraki ilk iki haftada anne sütü üç ana aşamadan geçer: kolostrum, geçiş anne sütü ve olgun anne sütü.

Kolostrum ilk anne sütüdür. Hamileliğin sonunda ve bebek doğduktan sonraki ilk birkaç gün içinde bulunur. Genellikle kalın, sarı ve yapışkandır, ancak ince ve beyaz veya turuncu renkli de olabilir.

Pompalıyorsanız, kalınlığından dolayı kolostrumun pompanızın hortumuna takılmasına dikkat edin. Bebeğinizin bu antikor bakımından zengin sütü aldığından emin olmak için küçük bir bardağa elle sağmak daha kolay olabilir.

Kolostrum, yeni doğanların sindirmesi kolaydır. Protein açısından yüksek, yağ oranı düşük ve enfeksiyonlarla savaşmak için yüksek konsantrasyonda antikorlar, özellikle İmmünoglobulin ve beyaz kan hücreleri içerir.

Bebeğinizin vücudunu mekonyumdan temizleyerek sarılığı önlemeye yardımcı olan doğal bir müshildir: ilk kalın, siyah, katranlı dışkı. Vücudunuzun ürettiği kolostrum miktarı azdır, ancak bu küçük hacim, yeni bebeğinizin yaşamın ilk birkaç gününde ihtiyaç duyduğu her şeyi içerir.

09 Ocak 2021
271 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al