Kredi Çekerken Eş Rızası Gerekir mi?

Kredi Çekerken Eş Rızası Gerekir mi?

Yeni yapılan düzenlemeye göre birisine kefil olmak istediğiniz de eşinizin de rızası olması gerekiyor. 2012 yılında çıkarılan düzenlemeye göre eşinizden izinsiz birisine kefil olamıyorsunuz. Eğer ki siz eşinizin rızası olmadan birisine kefil olmak isterseniz bu durumda kefaletiniz kabul edilmeyecek. Yani hukuki bir sorumluluğu yok. Kefil olan kişi eşinden alacağı yazılı belgeyi bankaya götürmesi gerekiyor.

Bankalar müşterilerine para verirken aynı zamanda kendilerini de güvene almak ister. Bunun içinde bazı şartların yerine getirilmesini talep edebilirler. Mesela duruma şu şekilde bakalım bankaya gittiğiniz yüksek miktarda kredi talep ettiniz banka bu durumda sizden gelir belgesi isteyecek yani maaşınızı yoksa bir taşınmazınızın ipotek edilmesini veya bir kefil.  Bunun nedeni ise kredi çeken kişinin bankadan almış olduğu borcunu ödememesi durumunda kefilin de borçlu edilmesi ya da taşınmaza el konulması. Peki, böyle durumlarda yani birisine kefil oldunuz ve borcunu ödemedi sizin sorumluluğunuz bu durumda ne olacak?

Kredi Çeken Kişi Borcunu Ödemezse 

Bir kişi kefil olacaksa öncelikli olarak dikkat etmesi gereken nokta bankalar sizin daha önce kime kefil olduğunuzu biliyor olması. Yani kefil olan kişi bundan sonraki işlemleri için sorumluluğunu biliyor olması gerekir. Birine kefil oldunuz ve kefil olduğunuz kişi borcunu ödemedi o zaman haciz kendisine gelecektir. 

Kefil Nelere Dikkat Etmeli?

Birine kefil olduğunuzda mutlaka yapılan sözleşmenin bir kopyasını almalısınız. Çünkü herhangi bir olumsuzluk durumunda sizin başınız ağrıyacak ve siz bu sözleşmeye bakarak sorumluluğunuzu görmüş olacaksınız. Kefil olmanız demek başkasının da sorumluluğunu üzerine almış olmanız demektir.  Kefil olduğunuz kişi borcunu ödemediğinde ilk sizin kapınız çalınacak.

Kredi Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Bankadan kredi almışsanız öncelikli olarak sorumlu krediyi çekendir. Kredi borcunu ödemezse evi ya da arabası varsa ilk önce bunlar üzerinden borcun tahsili yapılmaya çalışılır. Ancak krediyi çekene hiçbir şekilde ulaşılamıyorsa bu durumda ibre kefile dönecektir. Kefilin ise bu şekilde bir durum karşısında kredi notunda düşme olacaktır ki bu daha sonrasındaki kredi taleplerinin geri çevrilmesi anlamına gelir.

Daha detaylı bilgilenir için, bize https://hksigorta.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

28 Haziran 2020
446 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al