Yılda Kaç Araba Satarsam Vergi Ödemem Gerekir?

Yılda Kaç Araba Satarsam Vergi Ödemem Gerekir?

Bazı sürücüler bir yıl içerisinde birden fazla araç satışı yapar ve merak ettiği konu ise bunca araç satışından sonra acaba yüklü bir vergi ödemesi ile karşı karşıya kalabilir miyim? Olmuştur. Bizde bu yazımızda bu sorunun yanıtını verelim istedik. Maliye Bakanlığı her yıl noter ve trafik kayıtlarından taramalar yaparak araç alım satımlarını inceler bu inceleme sırasında eğer ki bir sürücünün 2’den fazla araç satışı yaptığı tespit edilirse bu durumda satışı yapan kişiye vergi borcu çıkarılır. Maliye Bakanlığı taramalarını 3–4 yıl geçmişe doğru kaydırabilir. Buna göre 1 yıl içerisinde araç satımında kural en fazla 2 araç olarak belirlenmiştir.

2’den fazla olan araç satışında ise ticari faaliyet olarak tanımlanır. Bu işi sürekli olarak yapanlara baktığımız zaman ise gelir vergisi kaydı vergi dairesi tarafından resen açılacaktır.

İkinci el araç alım ve satım işlemlerinde yeni getirilen bu düzenleme ile birlikte sürücüler satmış oldukları araçlar hakkında vergi dairelerinden gerekli olan bilgileri de alabilmektedirler.

Kaç Araba Satarsam Vergi Ödeyeceğim?

Aslında bu sorunun karşılığı işletmeler yani galeriler için sorun teşkil etmiyor. Ancak bu işin ticaretini yapmayan insanlara baktığımız zaman sorumluluklarının da genişletilmiş olduğunu görüyoruz. Sürekli aracını değiştirenlere baktığımız zaman ise durum ister istemez biraz daha karmaşık bir hal alıyor.

Maliye Bakanlığı yapmış olduğu denetlemelerle daha sonradan da bu durumun tespitini yapıyor. Ceza durumu oluştuktan sonra ise artık vergi vermek bir zorunluluk oluyor.

Vatandaş araç satışına vergiyi hangi durumda ödüyor?

Maliye Bakanlığının buradaki tutumu çok önemlidir. Bu durum hem ev hem de araç için aynı şekilde söz konusu olabiliyor. Maliye işlemin ticari olduğuna hükmederse kararın boyutları farklılık kazanıyor. Ancak burada bir ticari işlem olmadığı düşünülürse o zaman sorun olarak görülmüyor.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi 1 yıl içerisinde üç araç satışı normal ve insanlar bir şekilde bu kadar araç satışı yapabiliyorlar. Lakin daha fazla satış içerisine girildiği zaman ister istemez Maliyenin takibine düşüyorsunuz. Bu da sizin alım satım yaptığınız araçlarla ilgili vergi ödeme yükümlülüğünüzü ortaya çıkarıyor.

23 Eylül 2019
787 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al