Doğum Sonrası Süreç Nasıl Olmalı?

Doğum Sonrası Süreç Nasıl Olmalı?

Yaklaşık olarak 38–40 hafta boyunca vücudunuzda öyle çok değişiklikler oldu ki bu değişiklik sonrasında da minik bir canlının gelişimi sağlanmış oldu. Siz o kadar çok heyecanlandınız ve beklediniz ki bu süre içerisinde yaşadığınız hiçbir zorluğu da kafanıza takmadınız. Fakat işin sizinle akalı kısmı doğum gerçekleşmiş olsa da yine de bitmedi. Artık sizin bebeğinize bakmanın yanı sıra kendinizi de fiziksel anlamda eski halinize geri çevirmeniz gerekiyor. Ancak doğumdan sonra 6-8 hafta kadar sürecek olan yeni bir dönem başlıyor ve bu dönemin adı da lohusalık dönemi.

Doğumdan Hemen Sonra

Doğumun gerçekleştiği saatler oldukça önemlidir, çünkü bu dönemde direk olarak sizin sağlığınız söz konusu bu nedenle de sağlık görevlileri sizin etrafınızda pervane oluyor ve sık sık sizi kontrol ediyorlar, çünkü aşırı kanama, tansiyon, halsizlik baygınlık gibi durumlarla karşılaşabilir özellikle zor doğum sonrasında toparlanma biraz daha uzun olacaktır. Doğum sonrasında ilk 6 saat damardan serum verilir bunun nedeni sizin kaybettiğiniz sıvıların yerine konması ve de damarlarınızın yolunun açık kalmasını sağlamaktır bu ilk 6 saat içerisinde de idrarınızın yapılmış olması gerekir çünkü biriken idrar kanamaya neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Evde bakım

Tüm yaşadıklarınız ve 10 ay geride kaldı artık evinize de bebeğiniz kucağınızda geldiniz sıra geldi bol bol dinlenmeye çünkü ancak bu şekilde rahat edebilirsiniz. Eve geldiğinizde de sık sık idrarınızı yapmanız gerekiyor çünkü enfeksiyon durumundan ancak bu şekilde uzaklaşırsınız. Hatta eve geldiğinizde hemen kendinizi bir duşa atın ancak kese yapmayın. 2 hafta boyunca dinlendiniz ve artık dışarıya çıkabilirsiniz. Çünkü vücudunuz kendisini artık onarmayı başardı. 3. Haftadan itibaren de kaldığınız yerden temizlik işlerine ve ev işlerine başlayabilirsiniz lakin çok fazla ağır da kaldırmamalısınız.

Bebeğiniz ve kendinizin sağlığı için yaptıracağınız doğum sigortasıyla birlikte bebeğiniz belli bir aya gelinceye kadar sağlık güvencesine sahip olur ve istediğiniz anlaşmalı özel hastaneye giderek kontrollerini yaptırabilirsiniz.  Doğum sonrasındaki dönem hem anne hem de bebek için çok önemlidir ve bu dönemin mutlaka kaliteli geçmesi gerekir. Kalite için de tamamlayıcı sağlık sigortası şarttır.

28 Haziran 2021
15 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al