Kalp Büyümesi Nedir?

Kalp büyümesi bir hastalık değildir, aksine başka bir durumun işaretidir. “Kardiyomegali” terimi, göğüs röntgeni dahil herhangi bir görüntüleme testinde görülen genişlemiş bir kalbi ifade eder. Kalbin büyümesine neden olan durumu teşhis etmek için başka testlere ihtiyaç duyulur.

Kalp büyümesi, hamilelik gibi vücut üzerindeki kısa süreli stresin veya kalp kasının zayıflaması, koroner arter hastalığı, kalp kapakçık sorunları veya anormal kalp ritimleri gibi tıbbi bir durumun sonucu olabilir.

Bazı koşullar kalp kasının kalınlaşmasına veya kalbin odacıklarından birinin genişlemesine neden olarak kalbi büyütebilir. Duruma bağlı olarak, genişlemiş bir kalp geçici veya kalıcı olabilir.

Büyümüş bir kalp, nedeni düzeltilerek tedavi edilebilir. Kalp büyümesi tedavisi ilaçları, tıbbi prosedürleri veya ameliyatı içerebilir.

Kalp Büyümesinin Belirtileri

Bazı insanlarda, genişlemiş bir kalp hiçbir belirti veya semptoma neden olmaz. Bazılarında ise şu belirti ve semptomlar olabilir:

  • Nefes darlığı
  • Anormal kalp ritmi (aritmi)
  • Şişme (ödem)

Büyümüş bir kalp erken tespit edildiğinde tedavi edilmesi daha kolaydır, bu nedenle kalbinizle ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Ankara

Bu belirti ve semptomlardan herhangi birine sahipseniz acil tıbbi yardım alın; bu, kalp krizi geçirdiğiniz anlamına gelebilir:

  • Göğüs ağrısı
  • Bir veya iki kol, sırt, boyun, çene veya mide dahil olmak üzere üst vücudun diğer bölgelerinde rahatsızlık
  • Şiddetli nefes darlığı
  • Bayılma

Kalp Büyümesinin Nedenleri

Kalp büyümesi, kalbinizin normalden daha fazla pompalamasına neden olan veya kalp kasına zarar veren koşullardan kaynaklanabilir. Bazen kalp bilinmeyen nedenlerle büyür ve zayıflar. 

Doğduğunuz bir kalp rahatsızlığı, kalp krizinden kaynaklanan hasar veya anormal kalp atışı kalbinizin büyümesine neden olabilir. Kalp büyümesi ile ilişkili diğer durumlar şunları içerir

Kalbinizin vücudunuzun geri kalanına kan vermek için daha fazla pompalaması, kası büyütmesi ve kalınlaştırması gerekebilir.

Yüksek tansiyon, sol ventrikülün genişlemesine ve sonunda kalp kasının zayıflamasına neden olabilir. Yüksek tansiyon, kalbinizin üst odacıklarını da büyütebilir.

Kalbinizdeki dört valf, kanın doğru yönde akmasını sağlar. Kapakçıklar romatizmal ateş, kalp kusuru, enfeksiyonlar, düzensiz kalp atışı bağ dokusu bozuklukları, kanser için bazı ilaçlar veya radyasyon tedavileri gibi durumlardan zarar görürse, kalbiniz büyüyebilir.

Bu kalp hastalığı, kalbinizin vücudunuza kan pompalamasını zorlaştırır. İlerledikçe, kalbiniz daha fazla kan pompalamaya çalışmak için büyüyebilir.

07 Şubat 2021
134 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al