Bozulan Musluk Sigorta Kapsamında Ödenir mi?

Bozulan Musluk Sigorta Kapsamında Ödenir mi?

Konut sigortası yaptırdıktan sonra nelerin kapsam içerisinde olup olmadığı hep merak edilir. Acaba elektrik sigortası kapsam içerisinde mi, bozulan musluk sigorta dahilinde mi? Gibi bu sorular daha da çeşitlendirilebilir. Peki, sigorta firmalarının sınırsız koruma altına alıyor olması mümkün mü?

Konut sigortası da diğer sigortalarda olduğu gibi bir sözleşmeden oluşur. Sözleşme ise alınacak olan hizmetin belli hak ve yükümlülüğünün yazılı olarak belirlenmesidir. Sözleşme her iki tarafın ya da tarafların taahhütleri karşılığında yapılır ve sözleşme içerisinde her şey madde, madde açık bir şekilde sıralanır. Yani buradan da anlaşılacağı gibi bir sözleşmede her şeyi taahhüt ediyorum gibi bir beklenti kesinlikle olmaz çünkü bir sigortanın taahhütte bulunması mümkün değildir. 

Sözleşme kapsamı ise maddelerin uzunluğu ve sayısına göre daha da genişletilebilir. Ancak hiçbir zaman her şey kapsamında değildir. Sigorta kapsamında aracın güvence altına alınan rizikoları tek tek şartlarıyla birlikte belirtilmek zorundadır. Buna göre teminatların hangi şartlarda ortaya çıkacağı da poliçe üzerinde ayrıntılı bir şekilde yazar. Bunun içinde evime sigorta yaptırdım, evimde oluşan zararları artık sigortam karşılıyor mu? Diye düşünmekte gereksiz olacaktır. 

Eskiyen Eşyaların Zarar Görmesi Halinde Sigorta Devreye Girer mi?

Konut sigortasında doğal kullanıma bağlı olan aşınmalar ya da eşyaların eskimesi gibi nedenler sigorta şirketi tarafından kapsam içerisine alınmayacaktır. Çünkü yıpranan ürünlerin zaten zamanı gelmiş demektir ve zaruri olarak değişimi de ihtiyaçtır. Paslanan, küflenen eşyaların teminat kapsamında olması söz konusu değildir. 

Burada başlığımızdaki sorunun yanıtı da yukarıdaki açıklamalardan ortaya çıkıyor diye düşünüyorum.  Yani musluğunuz bakımsızlık nedeniyle eskirse bu durumda sigorta şirketi sizin musluk masrafınızı karşılamayacaktır. Ancak burada şöyle bir durum söz konusudur ki musluğunuz su kaçırmış ve evinizi su basmışsa bu durumda eve de zarar vereceğinden dolayı sigorta şirketi ödeme kapsamı içerisine girecektir.

Sigortalı Konut Sahibi Nasıl Hareket Etmeli?

Evini sigortalatmış olan kişilerin evlerine bakımları adeta sigorta yaptırmamış oldukları dönemde olduğu gibi yapılması gerekir. Sigorta hasarın önlenmesini sağlamaz dolayısıyla doğal nedenlerden dolayı meydana gelen zararların oluşması halinde sigorta devreye girer. Kullanıcı kendi güvenliğini ve önlemlerini alması gerekir.

25 Kasım 2019
742 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al