Sürüş Teknikleri

Her yıl yaklaşık 10 000 can kaybına sebep olan trafik kazalarının önüne geçebilmek için birçok önlem almamız gerekmektedir. Gün geçtikçe artan nüfus trafikte de kendini göstermektedir. Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde nüfusun trafiğe olan etkisini açık bir şekilde görmekteyiz. Yapılan yol genişletme çalışmaları da kazaların önüne geçme konusunda yetersiz kalmaktadır. Hatalı araç kullanımı bilinçsizce yapılan yanlışlar trafik kazaların en önemli sebepleri arasında yer alır. Bu nedenle sürücüler bilinçlendirilmeli trafik kazalarının başlıca sebebi olan sürücü hatalarının önüne bir an önce geçilmelidir.

Bilinçsiz Sürücüler Bilinçlendirilmeli

Öncelikli olarak bilinçsiz sürücüler bir şekilde bilinçlendirilmeli. Bir anlık dalgınlığın bile ölümle sonuçlanan kazalara sebebiyet verebileceği anlatılmalı. Kazaların bir başka sebebi olarak telefon kullanımı da gösterilebilir. Telefonun fazla kullanımı genel olarak bizi dikkatsizliğe ittiği için özellikle araç kullanırken telefondan uzak durmamız bizim yararımıza olacaktır. Çünkü biz ne kadar dikkatli olsak da karşımızdaki aracı kontrol etmemiz mümkün değildir. En ufak bir dalgınlık karşımızdan dikkatsizce gelen aracın gelip bizim aracımıza gelip çarpmasına neden olacaktır. Bu sebeple gözümüzü bir an dahi olsa yoldan ayırmamalıyız. Uykusuz yola çıkmakta trafikte dalgınlığın en büyük sebepleri arasında yer alır. Bu konuda temkinli davranmak hem kendimizin hem de karşımızdakinin hayatını etkileyecektir.

Emniyet Kemeri Kullanımı

Sürüş tekniklerinde emniyet kemeri kullanımı da yüzde yetmiş oranında hayat kurtaran bir faktör olarak sayılabilir. Yapılan araştırmalara göre emniyet kemeri kullanılarak yapılan kazaların emniyet kemeri kullanmayanlara oranla daha az can kaybı olduğu gözlenmiştir.

Trafikte sürücülerin birbirine sinirlenmesi ve münakaşa etmeleri trafikte daha fazla kargaşaya olanak verir. Bu hiç kimsenin işine yaramaz. Karşımızdaki sürücüye kızıp sinirlenmek yerine sakince o sürücüden uzaklaşmak en güzeli olacaktır. Sürüş teknikleri konusunda kendimizi geliştirme konusunda yapabileceğimiz en güzel şey ileri sürüş tekniklerini öğrenip uygulamaktır. Hayatımızın her evresinde sabırlı olmak bizim için avantaj sağlayacaktır. Örneğin gaza ve frene basma ayarını iyi yapmalıyız. Bir saniye gibi bir zaman alan frene basma işlemi eğer geç kalınırsa sonucu ölümle sonuçlanan kazalar kaçınılmaz olmaktadır.

11 Nisan 2019
425 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al