Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Boynun birçok işlevi vardır. Boyun kasları kafatasının tabanından sırtın üst kısmına doğru ilerler ve birlikte çalışarak başı büker ve nefes almaya yardımcı olur. Boyun hareketleri dört kategoriye ayrılır: rotasyon, lateral fleksiyon, fleksiyon ve hiperekstansiyon’dur.

Döndürme başı bir yandan diğer yana hareket ettirir, yanal hareket kulağı omzuna doğru getirir, fleksiyon çeneyi göğse doğru hareket ettirir ve hiperekstansiyon kafayı geriye doğru eğer.

Boyun ağrısının çoğu, günlük durumların neden olduğu kas gerilmelerinden ve gerginlikten kaynaklanır; örneğin, eğilme, kötü duruş veya boynunuz bükülmüş şekilde uyumak. Ancak mide bulantısı ve baş dönmesi gibi yan etkileri olabileceği ve diğer ilaçları etkileyebileceği için önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Boyun kaslarını gererek kasları güçlü ve esnek tutmak, ağrıyı daha da hafifletmeye yardımcı olabilir. Akupunktur, ağrıyı hafifleten fizyolojik süreçleri tetiklemek vücuttaki belirli noktaları uyarmak için ince iğnelerle uygulanır.

Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Boyun ağrısı için en iyi tedavilerden biri önlemedir. Obezite ve stres gibi yaşam tarzı faktörleri boyun ağrısı riskini artırabilir, bu nedenle bu sorunları uygun bir diyet ve düzenli egzersizle ele almak koruma sağlar.

Bilgisayar başında veya TV seyrederken olduğu gibi uzun süre otururken, eğilmekten veya başınız öne eğik olarak oturmaktan kaçının. Sırtınızın alt kısmı bir yastık veya bel desteği ile desteklener, ayaklarınız yere düz basacak ve omuzlarınız rahat olacak şekilde düz oturun. Her 20 dakikada bir ayakta durun ve boyun kaslarınızı gerin.

Bilgisayar monitörünü üst kısmı göz hizasında olacak şekilde ayarlayın. Çalışmanızı ekranla aynı seviyede tutan bir koltukla sürdürün.

Araba koltuğunuzu başınızı destekleyen ve sırtınızı alçaltacak daha dik bir konuma getirin. Direksiyon simidine uzanmaktan kaçının. Kollarınız hafifçe bükün.

Servikal yastıklar, oturduğunuzda veya uyurken boynunuzu destekleyerek boyun stresini azaltabilir.  

Yatakta kitap okurken sırtınızı desteklemek ve boynunuzu nötr bir pozisyonda tutmak için kama şeklinde bir yastık kullanın.

Boyun Ağrısı Tedavisi

Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası varsa boyun ağrısı yaşadığınızda sigortanızın anlaşmalı olan özel hastanelerinden herhangi birine giderek tedavinizi başlatabilirsiniz. Hangi şehirde olursanız olun anlaşmalı özel hastane mutlaka vardır.

12 Eylül 2020
340 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al