Göz Kuruluğu ve Zararları Nedir?

Göz Kuruluğu ve Zararları Nedir?

Kuru gözlere sahip bir hasta olabilirsiniz ya da henüz farkına bile varmamış olabilirsiniz. Bu bozukluğun semptomlarını ve etkilerini tanımlamak, normal günlük aktivitelerinizden zevk almaya geri dönmenin ilk adımıdır.

Gözler Neden Kurur?

Kuru gözler yaklaşık 12 milyon insanı etkiliyor. Ya yeterince gözyaşı üretmemenin ya da düşük gözyaşı kalitesinin ve seviyesinin sonucudur. Olası nedenler, yaşlanma gibi gözyaşı üretimini azaltan veya bilgisayarda çalışırken yeterince sık göz açıp kapatmamak gibi faktörlerdir. Gözyaşı bileşimindeki dengesizlik de bir nedendir.

Kuru göz hastalığı her iki gözde de ortaya çıkabilir, bazen altta yatan tıbbi bir bozukluğun sonucudur. Bu durumdan muzdarip hastaların yarısından fazlası kadındır.

Kuru Gözlerin Etkileri

Çoğu hasta, yaşadıkları rahatsızlıktan dolayı bir problemleri olduğunu fark eder. Bu bozukluğun etkileri hem kısa hem de uzun vadeli olabilir. Kısa vadeli etkiler şöyledir

  • Etkilenen bir gözde yanma veya batma
  • Göze yabancı bir cisim sıkışmış gibi pütürlü bir his
  • Göz akıntısı
  • Göz kızarıklığı ve ağrı
  • Bulanık görme
  • Göz kapağında ağırlık hissi
  • Rahatsız olan kontakt lensler

Kuru göz hastalığı tedavi edilmediğinde ilerler. Bunlar, bu gerçekleştiğinde ortaya çıkan başlıca potansiyel uzun vadeli etkilerdir.

Gözyaşının başlıca görevlerinden biri, göz yüzeyini enfeksiyonlardan korumaktır. Yeterli bir gözyaşı kaynağı olmadığından, hastaların bunları geliştirme riski daha yüksektir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Kuru göz hastalığı, tedavi olmaksızın ciddi bir aşamaya ilerleyebilir. Bu bazen göz iltihabı, kornea yüzeyinin aşınması, kornea ülserleri ve görme sorunlarıyla sonuçlanır.

Kuru gözleri olan hastalar bazen okuma gibi olağan günlük görevleri bile yerine getirmekte zorlanırlar. Çoğu kişi, gece araç kullanmada zorluk, ışık hassasiyeti veya konsantre olmanın zor olduğu çok fazla rahatsızlık nedeniyle yaşam tarzı kısıtlamalarıyla karşı karşıyadır.

Göz Kuruluğunun Tedavisi

Neyse ki, doktorların kuru gözleri olan hastalara yardım etmek için birçok seçeneği vardır. Yapay gözyaşlarını, gözyaşı uyarıcı ilaçları veya diğer ilaçları azaltmak için reçeteli ilaçların kullanılmasını içerir.  Alternatifler, gözyaşı kanalları için çıkarılabilir tapalar, özel kontakt lensler, yağ bezlerinin blokajı ve göz kapağı masajı ve ışık terapisidir.

01 Şubat 2021
116 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al