Beyin Ölümü Nedir?

Beyin ölümü, beyin aktivitesinin kalıcı kaybıdır. İnsanlar kendi başlarına nefes alamazlar veya diğer hayati işlevleri sürdüremezler tüm bilinç ve düşünme kapasitesini kalıcı olarak kaybederler.

Yapay yöntemler nefes almayı sürdürebilir ve bir süre kalbin atmasını sağlayabilir, ancak beyin ölümü gerçekleştiğinde hiçbir şey diğer organların sonsuza kadar çalışmasını sağlayamaz. Doktorlar beyin ölümünü teşhis etmek için belirli kriterler kullanırlar

Beyin ölmüş bir kişiye hiçbir tedavi yardımcı olmaz. Yani beyin ölümü teşhisi, bir kişinin ölümüne eşdeğerdir. Beyin ölümü, beynin çalışmayı durdurması anlamına gelir. İnsanlar hiçbir uyarana cevap vermez. Hiçbir tedavi yardımcı olmaz ve teşhis onaylandıktan sonra kişi yasal olarak ölü kabul edilir.

Geçmişte beyin ölümü fikri önemsizdi, çünkü beyin öldüğünde vücudun geri kalanı da ölürdü. Yani, kişi nefes almayı bırakırdı. Ancak şimdi, yapay yöntemler tüm beyin aktivitesi dursa bile geçici olarak nefes almayı ve kalbin atışını sürdürebilir. Ama sonunda yapay yollarla bile vücudun tüm organları çalışmayı durduracaktır.

Beyin Ölümü Nasıl Teşhis Edilir?

Beyin ölümünü teşhis etmek için belirli kriterler vardır.

  • Beyin işlevini değiştirebilecek ve bu nedenle yanlış beyin ölümü teşhisine neden olabilecek tüm tedavi edilebilir sorunları kontrol etmek gerekir. Örneğin vücut ısısı, çok düşük tansiyon, şeker ve sodyum gibi belirli maddelerin çok düşük kan seviyeleri veya aşırı doz gibi
  • Komaya ve geri dönüşü olmayan tüm beyin fonksiyonlarının kaybına neden olabilecek kontrollerin yapılmasını sağlamak.
  • Kişinin reflekslerini test etmek,
  • Gözleri test etmek,
  • Nefes almayı test etme,

Doktorlar, beyin ölümünün teşhisi ve değerlendirmesi başlar başlamaz aile ile iletişimi sürdürmeli veya kişinin en yakın akrabasına veya yakın arkadaşına bulgularını bildirmeye çalışmalıdır. Beyin ölümü olarak yanlış teşhis edilebilecek tüm tedavilerin kapsamlı bir nörolojik muayene yapılması gerekir.

Sonuç olarak beyin ölümü kriterlerini karşılayan hiç kimse iyileşemez. Böylece beyin ölümü doğrulandıktan sonra kişi ölü olarak kabul edilebilir. Beyin ölümü doğrulandıktan sonra tüm yaşam desteği durdurulur. Aile üyeleri bu zamanda kişinin yanında olmak isteyebilir.

Hksigorta.com’dan Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir, olası risklere karşı sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz.

20 Kasım 2020
270 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al