Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Konut Sigortası ve DASK Arasındaki Fark Nedir?

Konut Sigortası ve DASK Arasındaki Fark Nedir?

Konut sigortası evinizin zarar görmesi, hırsızlık, terör ve kaza gibi durumlarla karşı karşıya kalmanız halinde risklerin ortadan kaldırılması amacıyla yapılan ve sigortalının lehine olacak şekilde teminatla kontrol altına alınan oluşacak zararlar karşı sigorta ödemesi yapılarak risklerin ortadan kaldırılmasını sağlar.

Zorunlu Deprem Sigortası DASK Nedir?

DASK zorunlu deprem sigortası olarak tanımlanır, tapulu ev ve iş yerleri bu sigorta ile birlikte oluşabilecek doğal afetlere karşı güvence altına alınır. DASK sigortasında risk ödenecek olan cüzi primler karşısında kurum tarafından üstlenilmiş olur. 

Konut sigortası ile DASK arasındaki en belirgin farklı ise konut sigortasının özel bir poliçe ile hazırlanabiliyor olmasıdır. DASK ise genel şartları olan ve bu şartların herkes için aynı olduğu devlet tarafından zorunlu tutulan bir uygulamadır. Yani kısaca DASK yani adından da anlaşılacağı üzere Zorunlu Deprem Sigortası her ev ve iş yeri sahibin yaptırması zorunlu olan bir sigorta iken konut sigortası tamamen kişinin isteğine bırakılmıştır. 

Zorunlu deprem sigortası deprem sonrasında meydana gelen bir yangın, patlama ve yer kayması gibi durumlarda yalnızca binada meydana gelen hasarların giderilmesini sağlar. Ancak DASK’ta da bir teminat vardır ve oluşacak olan zararın boyutu DASK priminin üzerindeyse bu durumda sigorta masrafın tamamını karşılaşmaz. Peki, bu durumda ne yapılabilir derseniz o zamanda bu noktada konut sigortası devreye girecektir. Evinizde oluşan zarara ilişkin konut sigortası devreye girer ve oluşan zararın kalan bölümünü de konut sigortası karşılayacaktır.

DASK yaptırıldıktan sonra tekrar iptal ettirilemez. Eğer ki malın satışı gerçekleşecek olursa bu durumda DASK’ın hükmü de devam eder. Yani evi yeni alan kişi sigortalı olarak oturmaya devam edecektir. Konut sigortasında ise eğer ki sigorta firması ile sigortalı arasında bir anlaşmazlık söz konusu olursa bu durumda sigortalının cayma hakkı bulunmaktadır.

DASK ve konut sigortası birbirinden ayrı olan iki sigorta türü olmasına karşın aslında birbirini tamamlayan bir sigortadır. Konut sigortası yaptıra bilmeniz için ise mutlaka DASK yaptırmanız gerekir.

DASK ve konut sigortasını yaptırmanız halinde evinizde ya da iş yerinizde oluşabilecek tüm maddi hasarlarda karşılanmış olacaktır.

04 Haziran 2019
176 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al