Çekme Belgesi Nedir?

Çekme belgesi aracın kayıtlı olan bütün borç ve yükümlülüklerinin ödenmesi ve araç plakasının trafiğe teslim edilmesi işlemidir. Çekme belgesi alınan ve plakasını trafiğe teslim eden araç tekrar trafiğe çıkamaz. Çekme belgesi olan bir araca haciz ve rehin konulamaz.

Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

Çekme belgesinin nasıl alınacağı konusu taşıt sürücülerinin en fazla kafasını karıştıran bir detay olmuştur. Çekme belgesinin nasıl alındığı konusu kafaları karıştıran bir konu olmuştur. Bu aşamada yapılması gereken en önemli şey aracın plakası sökülerek araç ruhsat belgesi ile birlikte bağlı oldukları il vergi dairelerine başvuruda bulunularak aracın herhangi bir borcu bulunmadığına dair borcu yoktur yazısını teslim alması gerekmektedir.

Bu işlem tamamlandıktan sonra da bağlı bulunulan şoförler ve otomobilciler odasına şahsen başvuruda bulunularak bu konu ile ilgili işlem formu alınmalıdır. Bu işlem formu eksiksiz ve tam bir şekilde doldurularak işlem sona erdirilir.

Çekme Belgeli Araçların Satış Ve Devir İşlemleri

Çekme belgesi olan araçların satış ve devir işlemleri plakalı olan araçlar ile aynıdır. Noter satışının ardından trafik tescil işlemleri yapılır. Bu işlem için ilgili trafik şube müdürlüğüne başvurulması gerekmektedir. Plakalı araçlardan farklı olarak Tüy istasyonlarında muayeneye girerler. Bu işlemleri daha kolay ve zahmetsiz yapabilmek için bilen kişilerden yardım alınmalıdır. Böylelikle bu işlem daha kısa sürecek ve sizi yormayacaktır. Çekme belgesi olmayan plakalı araçlarda olduğu gibi çekme belgesine sahip olan araçlarda da devir ve satış işlemleri aynı usul ve şartta yapılmaktadır. Aracın muayene işlemleri tamamlandıktan sonra noter aracılığıyla satış işlemi gerçekleştirilmektedir. Daha sonra trafik tescil müdürlüğüne başvuruda bulunularak araç için yeni ruhsat çıkarılmalıdır.

Çekme Belgesi Bulunan Bir Araç Alınıp Satılabilir mi?

Çekme belgesi alınan araçların satın alınması bazı sorunlara sebep olabilmektedir. Bu araçların kaydının doğrudan ilgili trafik şubesinde bulunması bu sorunların oluşmasına sebep olmaktadır. Çekme belgesi bulunan araçların trafiğe çıkış izinleri yoktur. Böylelikle kanunlarla da satın alınamayacağı belirilmektedir.

Çekme belgesi olan araçlar satın alınamamakta fakat satışa sunulabilmektedir. Bu araçların trafiğe çıkışı yasak olduğundan dolayı kanunlara uygun olmayacak şekilde satılması halinde hem alıcı hem de satıcı için büyük riskler doğurmaktadır.

27 Haziran 2019
760 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al