Katarakt ve Özel Sağlık Sigortası

Katarakt ve Özel Sağlık Sigortası

Katarakt, gözünüzün normalde şeffaf olan merceğinin bulanıklaşmasıdır. Kataraktı olan insanlar için, bulutlu merceklerden görmek biraz buzlu veya buğulu bir pencereden bakmak gibidir. Kataraktın neden olduğu bulanık görme, okumayı, araba kullanmayı veya bir arkadaşın yüzündeki ifadeyi görmeyi zorlaştırabilir.

Kataraktların çoğu yavaş gelişir ve erken görme duyunuzu bozmaz. Ancak zamanla, katarakt görüşünüze müdahale eder. İlk başta, daha güçlü aydınlatma ve gözlükler kataraktla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Ancak görme bozukluğu olağan aktivitelerinize müdahale ederse, katarakt ameliyatına ihtiyacınız olabilir. Neyse ki, katarakt ameliyatı güvenli ve etkili bir işlemdir.

Katarakt Belirtileri

  • Bulutlu, bulanık veya soluk görme
  • Geceleri görmede artan zorluk
  • Işığa ve parlamaya duyarlılık
  • Okuma ve diğer aktiviteler için daha parlak ışık ihtiyacı
  • Işıkların etrafında “haleler” görmek
  • Gözlük veya kontakt lens reçetesinde sık sık değişiklikler
  • Renklerin solması veya sararması
  • Tek gözde çift görme

İlk başta, bir kataraktın neden olduğu görüşünüzdeki bulanıklık, göz merceğinin yalnızca küçük bir bölümünü etkileyebilir ve herhangi bir görme kaybının farkında olmayabilirsiniz. Katarakt büyüdükçe, merceğinizin daha fazla bulutlanmasına neden olur ve mercekten geçen ışığı bozar.

Görüşünüzde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, göz muayenesi için randevu alın. Çift görme veya yanıp sönme, ani göz ağrısı veya ani baş ağrısı gibi ani görme değişiklikleri yaşarsanız, bunu doktorunuzla paylaşın.

İlginizi Çekebilir: Özel Sağlık Sigortası Teklifi Ankara

Katarakt Nedenleri

Kataraktların çoğu, yaşlanma veya yaralanma gözünüzün merceğini oluşturan dokuyu değiştirdiğinde gelişir.

Diğer sağlık sorunlarına neden olan bazı kalıtsal genetik bozukluklar, katarakt riskinizi artırabilir. Katarakt ayrıca diğer göz rahatsızlıklarından, geçmiş göz ameliyatından veya diyabet gibi tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir.

Katarakt Nasıl Oluşur?

Kataraktın oluştuğu mercek, gözünüzün renkli kısmının arkasında konumlandırılır. Lens, gözünüze geçen ışığı odaklayarak, kameradaki film gibi işlev gören gözdeki ışığa duyarlı zar olan retinada net ve keskin görüntüler oluşturur.

Yaşlandıkça, gözlerinizdeki lensler daha az esnek, daha az şeffaf ve daha kalın hale gelir. Yaşa bağlı ve diğer tıbbi durumlar lens içindeki dokuların parçalanmasına ve kümelenmesine neden olarak lens içindeki küçük alanları bulanıklaştırır.

Katarakt genellikle her iki gözde de gelişir, ancak eşit olarak gelişmez.

07 Şubat 2021
289 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al