Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

2019 Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

2019 Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

Bir sürücü araç kullanmak istiyorsa öncelikli olarak ehliyetinin olması gerekiyor. Eğer sürücünün hiç ehliyeti yoksa ya da ehliyeti yanında bulunmuyorsa o zaman bir takım cezai işlemlerle karşı karşıya kalacaktır. Araç kullanan her birey mutlaka ehliyet almak zorundadır. Bir nedenden dolayı ehliyetinizi kaybetmiş olabilirsiniz ya da unutmuş olabilirsiniz asla direksiyon koltuğuna oturmamanız gerekir.

Ehliyetsiz araç kullanımı sonrasında ceza kesilmiş ise bu cezanızı e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak e-devlet üzerinden sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Sonrasında yapacağınız işlem ise Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama bölümünden ceza sorgulama yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesi üzerinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden izleyebiliyorsunuz. 

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası ise bu yıl zamlandı.  Buna göre yeni ceza tutarı 2.018 TL. Ehliyetsiz motosiklet kullanma cezası da araç kullanma ile aynı. Ehliyetsiz araç kullanma cezasına ceza alındıktan 15 gün içinde ödenirse uygulanan %25 indirimle ceza tutarı 1.513,5 TL olarak belirlendi.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ödemesi

Trafik kurallarının ihlal edilmesinden kaynaklı kesilen para cezaları, ceza kesilen kişiye tebliğ edildiği tarihten itibaren 1 ay içinde ödenmelidir. Sorgulama sonunda görüntülenen ehliyetsiz araç kullanma cezasın ilk 15 gün içerisinde ödendiği taktirde %25 indirim uygulanır. Ehliyetsiz araç kullanan sürücünün ödeyeceği ceza bu süre zarfında ödenirse indirime hak kazanır. Ceza tutanağını elden teslim almayan araç sürücülerine tutanaklar gönderilir. Eğer adreste bulunamazlarsa bağlı oldukları muhtarlık birimine teslim edilir. Bu tutanak muhtarlıktan alınmazsa EGM’ye iade edilir. EGM tarafından vergi dairesine iletilen ceza işleme alınır. İşlem tarihinden itibaren yasal ödeme süresi başlamış olur.

Trafik Cezası Kime Yazılır?

Trafik cezası sürücüye kesilen bir işlemdir. Dolayısıyla sürücünün yolda durdurulması sonrasında TC kimlik bilgileri üzerinden kendisine doğrudan ceza kesilir. Bununla yetinilmeyerek aracın otoparka çekilmesi sağlanır ve bu sayede aracın sahibine de para cezası kesilmiş olunacaktır.  Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiş olduğundan, o gün ve saatte aracı teslim alıp kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılır.  

09 Ekim 2019
208 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al