Kırmızı Turpun Faydaları

Kırmızı Turpun Faydaları

Kırmızı turpun sayılamayacak kadar fazlası faydası vardır. Ancak genelde insanlar bu gıdayı tüketmeyi kokusundan dolayı çok fazla sevmezler. Yeşil olan kısmı diğer kısımlarından C vitamini bakımından altı kat daha faydalıdır. Kırmızı turp için bir kalsiyum deposu demek doğru olacaktır.  Kırmızı bölümlerinde ise bol miktarda mobilden, potasyum ve folik asit mineralleri bulunur.

Antioksidan bakımından kırmızı turpu tercih etmek daha doğru olacaktır ancak siyah turpta karaciğer ve de safra kesesine iyi gelmektedir. Kırmızı turpun içeriğinde çokça lif vardır bu nedenle de kalın bağırsak kanseri ilk başta olmak üzere bir çok kanser türlerine karşı etkili bir koruma sağlamaktadır. Turp idrar yolları bakımından da etkilidir. İyi bir ödem söktürücü olduğu için idrar çıkışlarını da hızlandırmaktadır.

Sindirimi kolaylaştırdığı içinde midenizdeki sorunlarında meydana gelmesini önlüyor. Kırmızı turp özellikle şeker hastaları tarafından fazlaca tüketiliyor ve tüketilmelidir de. Çünkü kan şekerini yavaş bir şekilde yükseltiyor dolayısıyla şekerin yükselmesini de engellemiş oluyor. Genelde şeker hastalarının en sıkıntılı durumu yemek yedikten sonra ya da olur olmaz yerde şekerlerinin bir anda yükselmesidir.

Dişlerin yapısı geneliyle iyi geliyor. Örneğin diş etleri ve de dişin sinirleri, saçlar ve tırnaklara da iyi geldiği bilinmektedir.

İştah açan bir özelliğe sahip olduğu için de sinir ve stresi de ortadan kaldırır.

Üst solunum yollarına iyi gelir. Nezle ve gripten uzak kalmanızı sağlar.

Böbreklere ve de hazımsızlığa karşı iyi gelir şişkinliği önler aşırı kilo almanızı engeller.

Verem hastalığında şifa edici bir özelliğe sahiptir.

Kırmızı turpun kalp sağlığı üzerinde de olumlu bir etkisi vardır. Özellikle de kalp hastaları kaslarının düzgün çalışması için mutlaka tüketmelidir. İçeriğinde bulunan mineraller kalp kaslarının dengelenmesini sağlar.  Bu sayede tansiyonun da dengede kalmasını sağlamlaştırmış olur.

Kırmızı Turp Tüketilmeyecek Durumlar

  • Böbreklerinizde bir taş varsa o zaman yememelisiniz, çünkü vücuttan da kalsiyum kaybına neden olabiliyor.
  • İshaliniz varsa yememeniz tavsiye edilir.
  • Bağırsak sendromu olanlar.
  • Gastriti olanlar
  • Ülseri olanlar

Hksigorta.com’dan yaptıracağınız özel sağlık sigortası Ankara ile sağlığınıza verdiğiniz önemi artırırsınız.

01 Ağustos 2020
559 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al