Aşılar ve Özel Sağlık Sigortası

Aşılar ve Özel Sağlık Sigortası

Hayaletlerin ve zombilerin korkutucu olduğunu mu düşünüyorsunuz? Kızamık veya grip kadar asla korkutucu değil. Aşıyla önlenebilir hastalıklardan korkmamalıyız, ancak aşılarla ilgili temelsiz efsanelerden kaynaklanan düşük bağışıklama oranları şimdi birçok kişiyi riske atıyor.

Kızamık bulaşıcıdır, ciddi ve hatta ölümcül olabilir. Güvenli ve etkili aşılar sayesinde yaklaşık 20 yıl önce Türkiye’de ortadan kaldırılmıştır. Ancak kızamık, dünyanın bazı ülkelerinde, ebeveynlerin aşılara güvenmemesi ile ilgili yanlış bilgiler nedeniyle çocuklarını aşılamayı seçmediği topluluklarda korkunç bir geri dönüş içerisinde.

Grip, ciddi komplikasyonlara ve hatta ölüme yol açabilen bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Türkiye’de her yıl milyonlarca insan hastalanıyor, yüz binlerce kişi hastaneye kaldırılıyor ve binlerce on binlerce insan gripten ölüyor. İşte uzmanlar bu gibi olaylara karşında her yıl grip aşısı olması gerektiği konusunda uyarıyor.  Ancak grip aşısı oranları hedeflerin gerisinde kalmaya da devam ediyor.

Türkiye’de grip aşısını sadece yetişkin ve kronik hastalıkları olanların yaptığını biliyoruz, yaptırmayanların çok sayıda olmasının nedeni ise grip aşısının işe yaramadığı algısıdır. Grip aşılarının etkinliği mevsimden mevsime değişiklik gösterse de, grip aşısının enfeksiyonu tam olarak engellemediği durumlarda bile hastalığın şiddetini ve süresini azaltarak, ciddi komplikasyonları önleyip kısmi koruma sağlayabilir. Kısmi koruma, özellikle kalp hastalığı, akciğer hastalığı ve diyabet gibi belirli kronik sağlık koşullarına sahip kişiler için önemlidir.

Aşılar sayesinde, suçiçeği, kızamıkçık ve çocuk felci gibi bir zamanlar yaygın olan hastalıklar ortadan kaldırılmıştır. Günümüzde (HPV) ve hepatit B’nin neden olduğu kanseri önlemeye yardımcı olacak aşılar bulunmaktadır. Daha yaşlı yetişkinler de grip, pnömokok hastalığı ve zona hastalığına karşı korunabilir.

İlginizi Çekebilir : Ankara Özel Sağlık Sigortası

Aşılar söz konusu olduğunda neyin gerçekten korkutucu olabileceğini biliyor musunuz?  işte covid-19 sonrasında da insanlar halen bu hastalığın geçilebileceğine ve bununla ilgili bir aşı bulunabileceği konusunda çok ümitli değiller. Fakat yapılan çalışmalar her geçen gün devam ediyor.

Corona Özel Sağlık Sigortası Kapsamında mı?

Corona ciddi bir hastalık ve sonucu ölümle bitebilen durumla karşılaşma ihtimaliniz var. Doğal olarak hastalığı kapmış olmanız halinde sizinde bir an önce tedavinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Şu an corona ile ilgili olan en iyi tedavi devlet hastanelerinde olsa da kaliteli bir özel hastanede bu tedavi noktasında en iyisini vermeye çalışıyor. Üstelik özel hastanelerdeki hijyen şartları devlet hastanelerine göre çok daha yüksek.

15 Eylül 2020
441 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al