Kalp Yetmezliğinin Erken Belirtileri Nelerdir?

Kalp Yetmezliğinin Erken Belirtileri Nelerdir?

Ancak, tekrarlayan veya kalıcı herhangi bir semptomunuz varsa veya kalp yetmezliğinin iki veya daha fazla yaygın erken belirtisi varsa, tıbbi yardım almak iyi bir fikirdir.

Kalp yetmezliğinin yaygın erken belirtileri şunlardır:

 • Nefes darlığı
 • Egzersiz zorluğu
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Şişme ve kilo alımı
 • Kuru öksürük
 • Açıklanamayan kilo alımı
 • Uyku sorunu veya ekstra yastıklarda uyumak
 • Gece nefes nefese uyanmak
 • İştah kaybı veya mide bulantısı
 • Kalp çarpıntısı
 • Nefes darlığı

Nefes darlığı yaşamanızın birçok nedeni olabilir. Yoğun aktiviteden sonra nefes darlığı yaygın olsa da, belirgin bir neden olmadığında, minimum eforla ortaya çıktığında veya dinlenirken meydana geldiğinde daha çok endişe vericidir.

Kalp yetmezliği, kalbiniz akciğerlerden gelen kan akışına ayak uyduramadığı için nefes darlığına yol açar.Kalp yetmezliği, kalbin içindeki artan basınç nedeniyle nefes darlığına da neden olabilir. Bu, kalp hızlı attığında ve rahatlamak için daha az zamanı olduğunda daha fazla olur.

Yorgunluk ve zayıflık

Uzun bir süre boyunca yorgun ve bitkin hissetmeye yorgunluk denir. Bazen, alerjiler veya soğuk algınlığı gibi hızla çözülebilen şeylerden kaynaklanabilir. Ancak yorgunluk, kalp yetmezliği gibi kronik durumlardan da kaynaklanabilir.

Yorgunluk kalp yetmezliğinde olur çünkü talebi karşılamak için organlarınıza daha az oksijen açısından zengin kan gelir. Bu, kalbin kanınızı dolaşmak için daha fazla çalıştığı anlamına gelir.

Şişlik ve Kilo Alımı

Ayaklarınız, ayak bilekleriniz ve karnınız vücudun şişebilen bölgeleridir. Bir antrenmandan sonra veya çok sıcak bir günde biraz şişlik olması mümkündür. Şişme meydana geldiğinde buna ödem denir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ücretleri Ankara

Sık Kuru Öksürük

Pek çok şey öksürüğe neden olabilir, ancak kalp yetmezliği ile yaşadığınız öksürük, alerji, soğuk algınlığı veya grip kaynaklı olanlardan belirgin şekilde farklı olacaktır. Öksürüğün nedeni kalp yetmezliği olduğunda, kalıcı, kuru bir öksürük olabilir. Pembe, köpüklü mukus öksürmeye bile başlayabilirsiniz.

Uyku problemi

Zaman zaman uyumakta zorluk çekmeniz normaldir. Akut uykusuzluk birçok ortak faktörden kaynaklanabilir. En az 1 ay boyunca haftada en az 3 gün uyku sorunu yaşıyorsanız daha büyük bir sebebi olabilir.

Kalp yetmezliği nedeniyle uyumakta zorluk çekiyorsanız, düz yatmaktan da rahatsız olabilirsiniz. Bir 2015 çalışma oturan kıyasla sırtın (yüz yukarı) yatan yoksul kan oksijenlenme, solunum mekaniği ve kan dolaşımı ile ilişkili olduğunu buldular.

26 Haziran 2021
145 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Ara ve Teklif Al