Stresli Hissetmenizin En Onamlı 5 Nedeni

Stresli Hissetmenizin En Onamlı 5 Nedeni

Stres ve kalp hastalığı arasında doğrudan bir bağlantı bulmak için daha fazla araştırma yapılması gerekse de, stresin kalbinize zarar verebilecek faktörlere veya davranışlara yol açabileceği kanıtlanmıştır. Stresi barındırabilecek yaygın zararlı davranışlar aşırı yemek yeme, sigara içme, alkol, fiziksel hareketsizlik ve uyku güçlüğüdür.

Bu zararlı alışkanlıklar, kolesterol, trigliseritler, kan şekeri ve kan basıncında bir artışa yol açabilir. Bunların tümü kalp hastalığına önemli katkılar sağlar!

Tam olarak sizi ne strese sokuyor ve bununla nasıl başa çıkıyorsunuz?

İlginizi Çekebilir : Ankara Özel Sağlık Sigortası

En önemli 5 stres unsuru ve onlarla nasıl başa çıkılacağı:

Para: 2018’de yapılan bir çalışmada 1.000’den fazla yetişkin ankete katıldı. % 85’i “bazen” para konusunda stresli hissettiklerini söyledi. Şaşırtıcı bir şekilde, ankete katılan yetişkinlerin% 30’u mali durumları konusunda “sürekli” stresli hissettiklerini söyledi.

İş: Yetişkinlerin % 83’ü düzenli olarak işyeri stresi yaşadıklarını söylüyor.  

Aile:İnsanların % 31’i, ev yaşamı ile iş hayatını dengelemek konusunda stres yaşıyor.

Sağlık: % 43’ü ülkemizdeki sağlık hizmetleri konusunda stresli,

Siyaset: 2017’de yapılan bir araştırma, insanların % 63’ünün var olan siyaset hakkında aktif olarak strese girdiğini ortaya koydu.

Türklerin % 55’i günlerinin çoğunu stresli geçirdiği için, büyük olasılıkla yukarıdaki stres faktörlerinden biriyle ilişki kurabilir.

Stresle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Gülün

Bir komedi izleyin, bir espri dinleyin, en iyi arkadaşınızı arayın. Gülmek oksijen bakımından bol hava alımınızı artırır, kalbinizi, akciğerlerinizi ve kaslarınızı uyarır ve beyniniz tarafından salınan endorfinleri artırır.  

Ter Atın

Yürüyüşe çıkın, fitness dersi alın, merdivenlerden inip çıkın. Spor yaptığınızda, kortizol ve adrenalin gibi stres hormonlarının seviyelerini azaltırsınız. Ter atmak aynı zamanda endorfin salgılar.

Psikolojik Destek Alın

Doktorunuzla konuşun, bir terapist bulun, bir uygulama indirin. Günlük stresle yaşayan yetişkinlerin sadece % 27’si uzmandan yardım istiyor.

Mola Verin

Meditasyon yapın, müzik dinleyin. Yapılan bir araştırma, her gün sadece 5 dakika meditasyon yapan bireylerin önemli ölçüde daha düşük kalp hastalığı riskine sahip olduğunu buldu.

Hepimiz Stresi Farklı Yaşarız. 

Bazılarımız stresle canlanırken, bazılarımız bundan bitkin düşüyor. Stres, her yaşı farklı şekilde etkiler. 

11 Eylül 2020
411 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al