Trafik Kazası Tazminatı Ne Kadar?

Trafik Kazası Tazminatı Ne Kadar?

Sürücü ve emniyet olarak her ne kadar önlem alınmış olsa da trafik kazaları yine de önlenemeyen büyük sorunların başında geliyor. Bu sorunların tam olarak kaldırılmasını sağlamanın şu an ki şartlarda bir mümkünü yok lakin yapılacak olan sigorta ile birlikte bu kazalardan sürücülerin en az zararla çıkabilmeleri için de bir takım yöntemler geliştirilmiş ve bunlarda başarıyla sonuçlanmaktadır. Özellikle nüfusun yoğun olduğu şehirlerde kontrolün sağlanması zordur. Dolayısıyla siz ne kadar dikkatli bir şekilde hareket ediyorsanız edin karşı sürücüden kaynaklanan bir hata size pahalıya patlayabilir. Bunun içinde kazaların küçük maddi kayıplarla sonuçlanmasının yanı sıra daha üzücü olan ölümle de sonuçlanabildiğini biliyoruz. Bunun için küçük ya da büyük olan mağduriyetlerin giderilebilmesinin yolu sigorta şirketlerinden alınabilecek olan tazminattır.

Trafik Kazası Tazminatı Nedir?

Türkiye’de sürücülerin yaşanılan kaza sonrasında alabilecekleri tazminatlar konusunda az bilinçli olduğu biliniyor. Bunun için bizde bu makalemizde bu konu üzerine eğilelim istedik. Mağdur olan bir sürücünün kazaya sebebiyet veren sürücüye açabileceği maddi ve manevi tazminat davaları vardır. Sürücü kaza sonrasında mağdur olmuşsa bu durumda 1 yıl içerisinde dava açabilir. Mağdur olan sürücünün yaşadığı zararın türüne göre gerekli evrakları topladıktan sonra sigorta şirketine başvurması gerekiyor. Burada önemli olan konu gerekli olan belgelerin eksiksiz bir şekilde toplanmış olmasıdır. Tüm evraklar eksiksiz bir şekilde teslim edildikten sonra sigorta şirketi en geç 8 iş günü içerisinde tazminatı ödemek zorundadır. 

Trafik Kazası Tazminatı Tutarları

Trafik kazası sonrasında tazminatın hesaplaması yapılırken çok yönlü değerlendirme yapılır. Örneğin kişi hayatını kaybetmişse bu durumda yaşı, aylık kazancı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sayısı ve yaşı gibi tüm faktörler değerlendirilir ve onların öngörülen ömürleri de hesap edildikten sonra hesaplama işlemi gerçekleştirilir. Eğer ki kaza sonrasında hayatını kaybeden şahıs çocuk ise sonrasında o çocuğun ailesine olabileceği destek göz önünde bulundurulur. Yaralanma durumu söz konusuysa bu durumda harcanacak olan giderler, iş göremezlik durumu, tedavi süreci gibi diğer ayrıntılarda göz önüne alınır. Tüm bu faktörler göz önüne alındığı zaman trafik kazasında tazminat iki yüz elli bin liraya kadar çıkabilir.

01 Temmuz 2019
487 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al