Aracınızın Vergisini Ödemezseniz Ne Olur?

Aracınızın Vergisini Ödemezseniz Ne Olur?

MTV yani motorlu taşıtlar vergisi araç sürücülerinin her yıl 2 dönemde ödemesi zorunlu olan bir uygulamadır. İlk taksit Ocak 31’e kadar ikinci taksit ise Temmuz 31’e kadar ödenmesi gerekir.  Kara yolları Trafik Şubesi’ne kayıtlı bütün motorlu araç sahiplerinin yılda iki kez ödemek zorunda oldukları bir vergi türü olan Motorlu Taşıtlar Vergisi, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında iki taksit şeklinde ödeniyor. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi gib.gov.tr’ den veya anlaşmalı bankalardan Motorlu Taşıtlar Vergisi borcunuzu kolayca ödeyebilirsiniz.  MTV ödemeleriniz ister nakit isterseniz kredi kartı ile taksitler halinde yapılabilir. Bankalar ödemelerin son ya da ilk ayında düzenledikleri taksit kampanyalarıyla müşterilerine kolay ödeyebilme imkanı sağlamaktadırlar. Buda ödemelerinizi bütçenizi sarsmadan yapabilmek anlamına gelecektir. 

MTV Ödenmezse Ne Olur?

Ödemeyi geciktirmeniz halinde priminize her ay gecikme zammı ekleneceğinden, Ocak ayı bitmeden Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarınızın ilk taksitini yatırmayı unutmayın. Ödemeyi yapmadığınızda öncelikle Maliye Bakanlığından uyarı alırsınız.

Ödemeyi geciktirir, uzun süre yapmazsanız, bu durumda bakanlık banka hesaplarınıza el koyarak MTV bedelini hesabınızdan tahsil eder. Daha da kötüsü aracınız bile bağlanabilir.

MTV İkinci Taksit Ödemelerinde Son Gün Ne Zaman?

MTV ödemelerinin 2 taksit halinde yapıldığını söylemiştik. Dolayısıyla ikinci taksit ödemelerinde son gün 31 Temmuz olarak belirlenmiştir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanıyor?

Araç sahiplerinin her yıl ödemesi gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı, Kara yolları Trafik Kanunu gereğince belirleniyor. Motorlu Taşıtlar Vergisinin hesaplanmasında aracın türü, yaşı ve motor hacmi önem taşıyor. Aracın otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olmasına göre ödenecek vergi tutarı değişiklik gösteriyor. MTV ödemesi otomobil ve motosikletlerin yaşına ve silindir hacmine göre değişiklik gösterir. Diğer ticari araçlarda ise

Borç Sorgulama Ve Ödeme

  • MTV yönünden mükellefiyet kaydının bulunduğu veya MTV’yi tahsile yetkili diğer Vergi Dairesi müdürlüklerine başvurarak vergi ödenebilir.
  • Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya banka şubelerine başvurarak ödeme yapılabilir.
  • Gib.gov.tr’de yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne 02:00 – 22:00 saatleri arasında giriş yaparak kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapılabiliyor.
  • GİB Mobil uygulamasını (IOS ve Android) kullanarak da ödeme mümkün.
25 Şubat 2020
308 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al