Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Araç Muayenesi Kaç Gün Gecikebilir?

Araç Muayenesi Kaç Gün Gecikebilir?

Araç muayenesi 2918 sayılı Kara yolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince belirlenmiş olan periyotlarda trafiğe çıkan her aracın mutlaka yaptırmak zorunda olduğu bir işlemdir. Aracın muayenesi sırasında yapılan kontrollerde yolcu ve trafik kurallarına uygun olup olmadığı tespit edilir varsa eksiklikleri tamamlaması için gönderilir. Araçların muayene edilmesi sayesinde aracın kullanım süresi de uzatılmış olduğu gibi ikinci el değeri de bu sayede belirlenmiş olur.  

Araç Muayenesi Yapılmazsa Ne Olur?

Girişte de belirttiğimiz gibi her sürücü aracını mutlaka zamanı geldiğinde muayene yatırmak zorundadır. Aksi takdirde trafikte can güvenliğinin riske atıldığı düşünülerek sorumluluğunu yerine getirmeyen araç sürücüsüne cezai işlem uygulanır. Muayenesiz bir aracın trafiğe çıkması yasaktır. Eğer araç muayenesiz bir şekilde trafiğe çıkar ve görevliler tarafından tespit edilirse araç trafikten men edilir. Sürücüye uygulanan cezai işlem neticesinde 3 gün süre verilir ve bu 3 gün içerisinde aracın muayenesinin yapılması istenir. Eğer ki araç trafik polislerine yakalanmadan kendi isteği ile muayene istasyonuna giderse bu durumda işlem farklı olur. Sürücüye burada cezanın geçmiş olduğu zaman dilimine göre faiz işletilmiş olur. Bazı sürücüler araçlarına muayene yaptırmıyorlar ve kendilerine kesilen muayene cezası ile ilgili olarak da araç muayene affını bekliyorlar. Bu affın ne zaman çıkabileceği ise hiç belli değildir bunun için muayene affını beklemek doğru olmaz.

Araç Muayenesi Süreleri

Otomobillerde muayene süresi aracın tipine göre farklıdır. Bunun içinde önemli olan husus aracınızın hangi türde olduğunu bilmeniz gerekiyor. Resmi otomobiller ve türlü römorklar ilk iki yaş sonunda iki yılda bir lastik tekerlekli römorklar ilk üç yaşın onunda üç yılda bir taksi, otobüs, kamyon gibi araçlar ise yılda bir, özel otomobiller iki yılda bir olarak muayene yapılmaları gerekir.

Araç Muayenesi Kaç Gün Gecikebilir?

Yukarıda belirttiğimiz sürelerin dışında araçlar bir gün bile geç muayene girdiklerinde muayene gecikme cezası ödemek durumunda kalırlar. Bu süre içerisinde araçların muayene edilmemesi halinde ise araç trafikten men edilir ve bu da kara yolunda kullanılamayacağı anlamına gelecektir. Yapılan muayene sonrasında araçta herhangi bir eksiklik olursa bu durumda muayene tekrarı istenecektir. Her aracın 3 kez muayene tekrar hakkı vardır.

28 Eylül 2019
525 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM

 1. İnan dedi ki:

  Aracımın muayenesi geçmiş fakat muayene randevusunu ancak 18 gün sonrası için alabilirim, yoğunluktan ötürü. Bu durumds trafiğe cıkarsam ceza alır mıyım ?

  1. admin dedi ki:

   Ceza alabilirsiniz ama muayene randevu kağıdınız yanınızda olsun. Polise gösterdiğinizde insaflı davranabilir. Ama kanunlar muayenesiz aracın trafiğe çıkmamasını emrediyor.

 2. Erol tezeren dedi ki:

  2020 senesinde almanyada kaldik donemiyoruz, arabamin tuv u temmuz ayinda gecti, arabam evinim bahcesinde duruyor, trafikte degil, galiba buyuk bir olasiliklada bu sene donemeyecegiz,MTV lerini banka araciligi ile yatiriyoruz, prb.bakis aciniz nedir,tavsiyeniz ne olur

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,
   Bankadan yatırdıysanız herhangi bir sorun olmaz. Ama tedbir amaçlı dekontları saklayın derim.
   Açıkçası bizler de vergi dairesinden değil de bankadan yatırıyoruz. Ayrıca e-devleten de aracınızın borcu var mı yok mu görüntüleyebilirisiniz.
   iyi günler…

 3. Yalcın erenler dedi ki:

  Aracının muayenesi 26 eylülde doluyor fakat öğün yoğunluk fazla olduğundan randevu veremediler 2 Elime randevu aldım ceza yermiyim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,
   17 tl gecikme bedeli ödersiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al