Bebeğiniz Doğduktan Sonra Ne Olur?

Bebeğiniz Doğduktan Sonra Ne Olur?

Pek çok kadın içgüdüsel olarak yeni doğmuş bebeklerini doğumdan hemen sonra kucaklamak ister. Bu, bu erken cilt temasının hem anneler hem de bebekler için önemli faydaları olduğunu ve hem doğumdan sonra iyileşmenize hem de birbirinizi tanımanıza yardımcı olduğunu keşfeden bilimsel araştırmalarla desteklenen bir içgüdüdür.

Bebeğinizi göğsünüze yerleştirebilirsiniz ve genellikle emmeye başlayacaktır. Ciltten cilde temas, yeni doğan bebeğinizin doğumdan sonra vücut ısısını sabit tutmasına yardımcı olur ve ona tanıdık bir kalp atışının güven verici sesini sağlar.

Bebeğiniz Doğduktan Sonra Nerede Olacaksınız?

Doğumun bu dördüncü aşamasını, doğum yaptığınız yerde, hastane doğum odasında, doğum evinde veya evde geçireceksiniz. Bebeğinizi sezaryen ile doğurduysanız, doğumun dördüncü aşaması, kısmen hastanede geçecektir.

Sezaryen veya epidural olsanız bile ciltten cilde temas yine de mümkündür. Uyuşmuşsanız bebeğinizi kucağınıza almak için biraz daha fazla desteğe ihtiyacınız olabilir.

Doğum Sonrası Duygular

Bu aşama, nasıl hissettiğinize ve içinde bulunduğunuz ortama bağlı olarak çok duygusal, yoğun bir dönem veya sakin ve rahat bir dönem olabilir. Vücudunuz bebeğinizi beslemeye hazırlanırken hormonlarınız doğumdan sonra çok aktif bir şekilde değişir. Rahatlama ve neşeden kaygı ve tamamen bitkinliğe kadar değişen herhangi bir sayıda duyguyu hissetmek tamamen normaldir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Doğumdan sonra vücudunuz

Doktor doğum sonrası vücudunuzu kontrol etmek için sizinle ilgilenecektir. Örneğin, kan kaybınızı kontrol edecek ve rahminizin nasıl kasıldığını hissedecek ve belki tansiyonunuzu ve nabzınızı ölçecektir. Ayrıca rahimde yırtık olup olmadığını kontrol edecek ve gerekirse dikiş atacaktır. Epidural olduysanız, vücudunuzun alt kısmındaki hissi yeniden kazanmanız biraz zaman alacaktır. Sezaryen, büyük bir karın ameliyatıdır ve bu da birtakım riskleri göz önünde bulundurmayı gerektirir.

Yeni Doğanlar İçin K Vitamini

Yeni doğmuş bir bebeğe genellikle enjeksiyon yoluyla ek K vitamini verilebilir, ancak oral bir seçenek de vardır. Bunun nedeni bebeklerde anormal kanama riskinin düşük olması ve K vitamininin kanın pıhtılaşmasını engellemesine yardımcı olmasıdır. 

Bebekler yeni doğduklarında heyecanlı ve savunmasızdır. Bunun içinde anneler kendilerinden önce bebeklerini düşünürler. Oysa ki annenin bebeği kadar kendisini de düşünmesi iyileşme süreci açısından faydalı olacaktır.

21 Mayıs 2021
121 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al