Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Yabancı Sürücü Belgesi Türkiye’de Geçerli mi?

Yabancı Sürücü Belgesi Türkiye’de Geçerli mi?

Türkiye’de otomobil kullanmak isteyenlerin mutlaka ehliyetlerinin olması gerekiyor. Aksi takdirde ehliyetsiz trafiğe çıkmak yasak olduğundan dolayı polis çevirmesi sonrasında para cezasıyla karşı karşıya kalınabilir. Yabancı bir ülkeden ehliyet almış biriyseniz o zaman bu makalemizi e sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü makalemizin içeriğinde yabancı sürücü belgesi Türkiye’de geçerli mi bu konu hakkında bilgiler yer almaktadır.

Sizin belgeniz yurt dışı kayıtlıysa o zaman Türkiye’de de araç kullanabiliyorsunuz ancak bunun için ehliyet aldığınız ülkeyle bizim ülkemiz arasında resmi bir anlaşmanın olması gerekiyor. Yani sizin ehliyetiniz bizim ülkemiz tarafından da tanınmış olması şartı var. Yurt dışında ehliyet almış olan TC vatandaşları ise gönül rahatlığı ile araç kullanabiliyorlar çünkü onların kullanmaması için hiçbir neden yok. Evet, sorunun yanıtı olarak ise şöyle toparlayalım eğer siz yabancı bir ülkenin vatandaşıysanız o zaman Türkiye’de 6 ay Türk vatandaşıysanız 1 yıl boyunca araç kullanabilirsiniz. Yurt dışı ehliyetlerinde geçerlilik suresi ülkeye giriş tarihinden itibaren başlar ve bir yıllık sure içerisinde ilk 6 ayda herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. 6. aydan itibaren ise ehliyetin Türkçe olarak tercüme edilmiş olması gerekiyor. Bunu da noterden yaptırmak gerekiyor. Sürücü belgesinin tercümesi her zaman yanınızda olmalıdır. Ancak 1 yılın sonunda kalmaya devam edecekseniz o zaman ehliyetinizi de Türkçeye döndürmeniz şart.

Şimdi isterseniz bir de olayın tam tersine bir bakalım. Yani bir Türk vatandaşının ehliyeti yabancı bir ülkede geçiyor mu? Yurt dışında araç kullanırken Türk ehliyeti geçerli mi?

Türkiye’deki ehliyet yurt dışında geçerli mi?

Sorunun yanıtı aynen bizde olduğu gibi net evet’tir. Yani sizin bir ehliyetiniz var yurt dışına çıktınız ve orada araç kullanıyorsunuz o zaman bu ehliyeti kullanmaya devam edebilirsiniz.  Türk vatandaşı değilseniz zaten bu sizi çok bağlamayacaktır.

Sürücü belgelerinin değişimleri ise oldukça basittir. Yurt dışı ehliyetiniz varsa o zaman bizim ülkemizde bir sınava girmeniz gerekmiyor. Yapılması gereken tek şey var o da nüfus idaresine giderek bu işlemi yapmak istediğinizi söylemek. Dönüşüm işlemleri yalnızca motosiklet ve otomobiller için geçerli bunların dışında kalanların değişimleri ise yapılmıyor.

14 Kasım 2019
367 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al